fbpx

Jak wydać książkę za darmo?

Wielu początkujących pisarzy zadaje sobie pytanie, jak wydać książkę za darmo. Nie od dziś bowiem wiadomo, że proces wydawniczy jest wielostopniowy i dosyć drogi. Autorzy, którzy mają aspiracje zostać poczytnymi pisarzami, muszą się niestety liczyć z poważnymi wydatkami. Przynajmniej przez pierwsze lata swojej twórczości. Wydawnictwa zwykle nie inwestują swoich środków, nie mając pewności, że co najmniej się zwrócą. Rynek jest taki, jaki jest i raczej nie przekonamy potencjalnego wydawcy do pełnego sfinansowania przedsięwzięcia. Większość polskich wydawnictw nie posiada takich zasobów finansowych, które pozwoliłyby na podjęcie związanego z tym ryzyka.

Za darmo – tak sobie

Oczywiście można wydać książkę za darmo, korzystając z self-publishingu, czyli samopublikowania. Dotyczy to jednak tylko takiej postaci książki, jak e-book. Jeśli znajdzie się ktoś, kto zaproponuje wydanie przez Internet książki tradycyjnej, to omijałbym szerokim łukiem. Ale to tak na marginesie…

Narzędzia do self-publishingu znajdziemy dziś na licznych internetowych platformach wydawniczych. Ze swej strony dodam, że ilość nie zawsze znaczy jakość. Nie wszystkie firmy, które nazywają się wydawnictwami, są nimi naprawdę. Twórcy powinni być niezwykle ostrożni. Niemniej fakt jest taki, że podobne platformy istnieją. Korzystając z nich, nasze koszty rzeczywiście ograniczymy w sposób znaczny. Niestety, zdając się na self-publishing, nie wykonamy idealnie korekty językowej i wielu innych czynności z procesu wydawniczego. A te, moim zdaniem, powinniśmy przeprowadzić we własnym zakresie. Przeto cel jest taki, żeby nasza książka była pod każdym względem profesjonalna, a nie żebyśmy się jej wstydzili.

Jak wydać książkę za darmo i… profesjonalnie?

Jak wydać książkę za darmo, a przy tym profesjonalnie? Otóż jest na to sposób. Wydawnictwo Borgis realizuje wiele cyklicznych projektów literackich. Są wśród nich: Poezja naszych dni, Opowieści naszych dni, Księga bajek najnowszych i Fantastyka bez granic. Uchylę też rąbka tajemnicy, że jeszcze w tym roku wystartuje kolejny, unikalny projekt. Już niedługo znajdzie się o nim informacja na stronie wydawnictwa.

Każdy z powyższych projektów podsumowujemy konkursem literackim. Wśród nagród jest m.in. wydanie własnej książki na koszt wydawnictwa. Warto wiedzieć, że wciąż zwiększamy ich pulę. Już w styczniu odbędzie się czwarta edycja konkursu Poeta naszych dni. Na laureatów czekają niezwykle atrakcyjne nagrody. Za zajęcie I miejsca będzie to wydanie własnego tomiku poezji na koszt Wydawnictwa Borgis w postaci tradycyjnej oraz e-booka. Natomiast za zajęcie miejsc II i III, również na koszt wydawnictwa, wydanie własnego e-booka. A na koniec wisienka na torcie! 🙂 Książki naszych zdolnych poetów trafią do większości księgarń w całej Polsce!

(PK)