fbpx

Chcę wydać książkę. Co mam robić?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy do naszego wydawnictwa napływa coraz więcej zapytań o mniej więcej podobnej treści: Chcę wydać książkę. Co mam robić? 

W kilku poprzednich tekstach odpowiadałem pośrednio na to pytanie, ale nigdy nie zaszkodzi powrócić do tematu. Tym bardziej że dla wielu autorów okazuje się on niezwykle istotny. Dla większości z nich wydanie książki jest bowiem spełnieniem marzeń. 

Mam tekst, co dalej…?

Po napisaniu pierwszej wersji książki, przystąp do procesu edycji i wstępnej korekty. Może to wymagać samodzielnej, żmudnej pracy lub pomocy profesjonalnego redaktora. Zakładam jednak, że pierwszą wersję chciałbyś poprawić sam. To zrozumiałe, bowiem na tym etapie na pewno wpadnie Ci coś ciekawego do głowy i zechcesz uzupełnić opowiadaną historię. Lepiej już tego nie robić na etapie współpracy z wydawnictwem, aby uniknąć chaosu. Tego typu poprawki merytoryczne niemal zawsze opóźniają proces wydawniczy. To z kolei ma negatywny wpływ na termin wydania książki, dochowanie ustaleń z dystrybutorami i działania promocyjne.

Z kim wydać?

Istnieje kilka różnych opcji wydania książki. Możesz zdecydować się na tradycyjne wydawnictwo lub samodzielne wydanie (self-publishing). Wybór zależy od Twoich celów, budżetu i preferencji.

Tradycyjne wydawnictwo zajmie się przygotowaniem publikacji do druku, drukiem, dystrybucją i marketingiem Twojej książki. Natomiast self-publishing (samopublikowanie) to popularna opcja dla niezależnych autorów. Niestety taka niezależność rzadko kończy się sukcesem, ponieważ sam będziesz musiał zajmować się wszystkim – od korekt językowych aż po dystrybucję. Paradoksalnie może okazać się, że taka forma realizacji przedsięwzięcia wcale nie będzie tańsza, a już na pewno nie skuteczniejsza. Na Twojej głowie będą m.in. takie prace, jak projekt okładki czy redakcja techniczna tekstu. A przede wszystkim musiałbyś nawiązać kontakt z drukarnią, gdybyś oprócz e-booka zamierzał wydać książkę również w postaci papierowej. 

Na samym końcu pozostaje kwestia dystrybucji i promocji. A bez tego ani rusz. Zastanawiam się, czy jednak nie warto zaufać profesjonalnemu, dobremu wydawnictwu, a samemu zająć się pisaniem następnej książki. 🙂

Chcę wydać książkę. Co mam robić? – moja subiektywna opinia

Tak, to prawda, wszystko, co napisałem powyżej to moja subiektywna opinia. Niemniej nie mogło być inaczej. Z pisarzami współpracuję kilkadziesiąt lat i razem z nimi cieszę się z ich każdego sukcesu. Do Wydawnictwa Borgis trafiają bardzo ciekawe maszynopisy powieści, poezji i in. Zdarza się, że autor pójdzie własną drogą i wybierze self-publishing. Potem jednak zazwyczaj do nas powraca. Dlaczego? Dla każdego twórcy najgorszą rzeczą jest, gdy jego dzieło trafia do szuflady i ulega zapomnieniu. W naszym wydawnictwie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się nie stało. Dlatego, gdy trafia do nas zapytanie o treści Chcę wydać książkę. Co mam robić?, zawsze serdecznie zapraszamy do współpracy. 🙂

(PK)