fbpx

Techniki twórczego pisania

Pisanie jest sztuką wyrażania myśli i emocji w słowach. Pisarze dają upust swojej wyobraźni, aby stworzyć unikalne i wciągające teksty. W tym artykule omówię różne techniki twórczego pisania, które pomogą Ci rozwijać swoją kreatywność i tworzyć oryginalne treści. 

Techniki uatrakcyjniania treści

Jedną z takich technik jest free writing. To nieco zwariowana technika, która pomaga autorom pokonać blokady twórcze i w ogóle rozpocząć proces pisania. Polega na spontanicznym i nieocenzurowanym pisaniu przez określony czas (np. 10-15 minut). Nie zastanawiaj się nad tym, co piszesz, po prostu pozwól swojej wyobraźni płynąć swobodnie. Wówczas z głębin Twojej podświadomości mogą wynurzyć się całkiem oryginalne pomysły czy koncepcje. Tak więc płyń z nurtem własnych myśli! 

Kolejna technika to mapowanie myśli, które pozwala autorom wizualizować i uporządkować swoje pomysły. Dla mnie to bardziej technika drzewa. Ale do rzeczy… Rozpocznij od głównej koncepcji i uzupełniaj ją o powiązane myśli i pomysły. Rozpisuj to w formie pnia i gałęzi.

Jedźmy dalej… Technika tworzenia postaci. Wiadomo, że główne postaci są duszą każdej opowieści. Przed napisaniem książki poświęć czas na rozwinięcie postaci. Przemyśl ich cechy zewnętrzne, motywacje, historie życiowe i cechy charakterów. Im lepiej zrozumiesz swoich bohaterów, tym bardziej autentyczne i fascynujące stworzysz dialogi czy sytuacje.

Czas na technikę wykorzystywania zmysłów. Aby tekst był autentyczny i wciągający, staraj się oddziaływać na zmysły Czytelnika. Opisuj widoki, dźwięki, zapachy, smaki i dotyk, aby mógł on wczuć się w opisane przez Ciebie sytuacje. Zmysłowe opisy sprawiają, że czytanie staje się bardziej osobiste i bardziej emocjonalne.

Inna niezwykle istotna technika twórczego pisania to budowanie napięcia. Trzymaj Czytelnika w napięciu! Twórz konflikty, intrygi, tajemnice i zwroty akcji, żeby nie pozwolić Czytelnikowi odetchnąć od czytania bez ryzyka utraty wątku. Manipuluj tempem narracji, aby utrzymać poziom emocji i zainteresowania tym, co dzieje się w Twojej książce.

Techniki szlifowania treści

Tutaj podstawową techniką jest doskonalenie treści książki pod kątem jej redakcji. Doszlifuj swoje dzieło. Pisanie książki to proces, który obejmuje wiele etapów. Po zakończeniu pierwszego szkicu przejrzyj tekst, usuń niepotrzebne fragmenty i ulepszaj zdania. Edytuj treść książki tak długo, jak to konieczne, abyś poczuł, że jesteś z niej zadowolony. W następnej kolejności poszukaj dobrego wydawnictwa, które pomoże Ci ją porządnie wydać.

W podsumowaniu wśród technik wpływających na doskonalenie treści wymieniłbym też czytanie książek. Poznawanie twórczości innych autorów może Cię zainspirować, pobudzić Twoją wyobraźnię, a co za tym idzie, uwolnić wenę twórczą. Zwracaj uwagę na różne style pisania, gatunki literackie, narracje i dialogi. Innymi słowy nauki nigdy nie za wiele. 🙂

Techniki twórczego pisania to proces spójny

Bez wątpienia techniki twórczego pisania tworzą spójny proces, który jest niezmiernie ważny przy powstawaniu książki. Dlatego, jeśli chcesz coś osiągnąć jako pisarz, to powinieneś być z nimi za pan brat. 🙂

(PK)