fbpx

Historia Wydawnictwa Borgis… w dużym skrócie

Gdy mówimy o historii Wydawnictwa Borgis i jego tradycjach, należy wspomnieć o położonym w centralnej Francji miasteczku o dźwięcznej nazwie Bourges. Stąd pochodził urodzony pod koniec XV wieku francuski humanista, ilustrator i wydawca Geoffroy Tory, późniejszy drukarz króla Franciszka I i profesor Uniwersytetu Paryskiego. Właśnie on po raz pierwszy zaczął stosować czcionkę nieco mniejszą niż standardowa. W ówczesnym świecie wydawniczym uznano ją za niezwykle przyjazną dla oka, subtelną i zarazem elegancką. Z czasem przyjęło się, iż oznacza ona 9 punktów typograficznych. Czcionka szybko zyskała popularność w innych krajach. Nazwano ją bourges od miejsca narodzin Geoffroya Toryego. Po latach w Polsce pojawił się termin już nieco zmodyfikowany „borgis”. 

Istnieją także opinie o prostej zależności terminu ,,borgis” od francuskiego słowa bourgeois (,,mieszczanin, obywatel”) czy też włoskiego borghese (,,mieszczaństwo”). Wydaje się to jednak mało wiarygodne, bowiem w tym przypadku słowa te nie dają żadnych skojarzeń z rozwojem drukarstwa i genezą wydawnictw.

Mówiąc całkiem serio, historia Wydawnictwa Borgis nie jest wielowiekowa. Oczywiście chcielibyśmy mieć tak bogatą przeszłość, sięgającą czasów Johannesa Gutenberga, lecz i tak na rynku działamy dość długo, bo od ponad trzydziestu lat. Od subtelnej czcionki zaczerpnęliśmy swoją nazwę i bardzo ją polubiliśmy. 🙂

Historia wydawnictwa – książki i czasopisma

Nie sposób wymienić wszystkich publikacji, które ukazały się w świecie księgarskim nakładem naszego wydawnictwa od czasu jego powstania. Są to książki z wielu dziedzin, idące w setki tytułów, są to edycje czasopism o zróżnicowanej tematyce, idące w tysiące numerów. 

Przeszłość i teraźniejszość

Historia naszego wydawnictwa tworzy się nieustannie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wydaliśmy wiele bestsellerowych pozycji. Należy do nich m.in. dwutomowe dzieło powiernicy Mirona Białoszewskiego, Jadwigi Stańczakowej, pt. Dziennik we dwoje. Na podstawie tego dzieła powstał film Parę osób, mały czas z Krystyną Jandą w roli głównej. Poza tym Hucklery historyczne Janiny Pollakówny z ilustracjami wybitnego grafika, rysownika, karykaturzysty i jednego z prekursorów polskiego komiksu, Szymona Kobylińskiego. Warto też wspomnieć Historię muzyki – z muzyką przez wieki i kraje Bogusława Śmiechowskiego, uznanego popularyzatora i historyka muzyki poważnej. A ponadto zbiór esejów Lucjana Wolanowskiego, znamienitego polskiego reportażysty, zatytułowany Nieznana Australia. Rzeczywistość przekracza fantazję. To tylko przykłady z naszej bogatej w tytuły i wartościowych autorów działalności wydawniczej. Dziś stawiamy głównie na autorów współczesnych. O nich można przeczytać m.in. na naszym blogu i w mediach społecznościowych (Facebook oraz Instagram). Nakładem Wydawnictwa Borgis ukazuje się rocznie około 50 nowych książek.

Wszystkie nasze książki dostępne są w księgarniach na terenie całego kraju, ale też w Księgarni Borgis, której zasoby stanowią dzieła wyłącznie naszych autorów. 

W dorobku posiadamy także wiele tytułów czasopism z różnych dziedzin życia. Na przykład: ,,Ojczyzna-Polszczyzna”, ,,MDD mieszkania, domy, działki”, ,,Postępy Fitoterapii”, ,,Nowa Stomatologia”, ,,Medycyna Rodzinna”, ,,Postępy Nauk Medycznych” czy też ,,Nowa Medycyna”.

Podążamy z duchem czasu

Wciąż idziemy z duchem czasu. Konsekwentnie realizujemy kolejne programy i projekty wydawnicze, które mają na celu wypromowanie rodzimych autorów. Skorzystać z nich mogą zarówno debiutanci, jak również twórcy z dorobkiem. Staramy się, aby ich dzieła wydawane były profesjonalnie, spełniały najwyższe standardy edytorskie i, rzecz jasna,  jak najlepiej się sprzedawały. 

No cóż, historia zobowiązuje… 🙂