fbpx

Polska poezja ma się całkiem dobrze

Stawiam tezę, że polska poezja współczesna ma się całkiem dobrze, bo są dziś utalentowani, liczni twórcy tego gatunku. W niniejszym opracowaniu postaram się tezę tę uzasadnić.

Dosłownie wczoraj miała miejsce długo oczekiwana premiera kolejnego, piątego już wydania antologii Poezja naszych dni. W zbiorze znalazło się 210 wierszy autorstwa 55 poetów! Sami przyznacie, że robi to wrażenie. Ponadto na stronach publikacji o każdym z nich możemy przeczytać kilka zdań. A są to często niezwykłe osobowości – poeci z dorobkiem i debiutanci. Twórcy ci pochodzą z różnych środowisk i reprezentują ciekawe zawody. Ponadto mieszkają oni w różnych miejscach Polski. Łączy ich poezja, poprzez którą wyrażają swoją niezwykłą wrażliwość. Jakże trudno jest dzisiaj spotkać ludzi, którzy potrafią nam opowiedzieć o świecie słowami pełnymi uczuć. W antologii Poezja naszych dni mamy wiersze o miłości, pięknie przyrody i w ogóle o tym, co nas otacza.

Jak wspomniałem powyżej, w zbiorze mamy ponad dwieście wierszy kilkudziesięciu autorów. Taki potencjał literacki zwiastuje, że ich tematyka musi być różnorodna. Bez wątpienia świadczy to również o tym, że polska poezja współczesna ma się całkiem dobrze.

Polska poezja ma się dobrze dzięki…

W ciągu kilku lat ukazywania się antologia poetycka Poezja naszych dni zyskała ogromną popularność zarówno wśród Czytelników, jak i Autorów. Faktycznie jest to unikalny, jedyny taki projekt literacki na rodzimym rynku wydawniczym. Tak, tak w naszym kraju rynek wydawniczy nie sprzyja poetom. Wydaje się, że jesteśmy tu wyjątkiem. Staramy się promować poetów i chyba całkiem dobrze nam to wychodzi, o czym świadczy spore zainteresowanie projektem. Dla naszego wydawnictwa współpraca z poetami jest wielką przyjemnością. Mam też nadzieję, że oni również lubią z nami wydawać swoje dzieła. W wyniku tej współpracy twórczość polskich poetów współczesnych trafia do Czytelników, wśród których jest wielu miłośników liryki. Innymi słowy polska poezja współczesna ma się całkiem dobrze dzięki naszym wspaniałym Twórcom i równie wspaniałym Czytelnikom.

Poeta naszych dni

Mam też następną dobrą wiadomość dla miłośników utworów lirycznych. Otóż w styczniu 2024 roku odbędzie się konkurs literacki Poeta naszych dni – 2023. Udział w nim wezmą autorzy, którzy opublikowali swoje wiersze w ostatnim tomie antologii Poezja naszych dni. Na laureatów czekają fantastyczne nagrody. Wśród nich jest wydanie własnego tomiku poezji na koszt Wydawnictwa Borgis. Regulamin konkursu znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce „Konkursy literackie”.

(PK)