fbpx

Ile kosztuje wydanie powieści?

Pisanie powieści to fascynujący proces, który dla większości twórców jest pasją. To wspaniale widzieć efekt własnej kreatywności na półkach księgarskich. Jednak zanim to nastąpi, to autorzy chcieliby wiedzieć, jakie czekają ich koszty związane z wydaniem swojego dzieła. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wydanie powieści, nie jest aż taka trudna, jak się wydaje.

Cena za profesjonalizm

Pierwszym krokiem w drodze do wydania powieści jest zainwestowanie w profesjonalną korektę językową. Redaktor pomoże w poprawie struktury tekstu, błędów gramatycznych i stylistycznych. Koszty usług redaktorskich mogą się różnić w zależności od doświadczenia specjalisty czy objętości powieści. Jeśli chcesz, aby Twoja książka wyglądała profesjonalnie, to musisz liczyć się z niemałym wydatkiem. Tym bardziej że powieść to nie jest zwykła broszura. Powstanie Twojej książki z pewnością poprzedziły miesiące, a może i lata pracy. Bądź co bądź, profesjonalizm w dziele edytorskim musi kosztować.

Gdy już doszlifowaliśmy tekst, wówczas czekają nas kolejne etapy procesu wydawniczego. Okładka książki to pierwsza rzecz, którą potencjalny czytelnik zauważa. Zainwestowanie w profesjonalny projekt graficzny może znacząco wpłynąć na atrakcyjność rynkową książki. Koszty projektu okładki zaczynają się zwykle od kilkuset złotych, ale też mogą sięgać kilku tysięcy. Cena zależy od niuansów projektu, ale także od renomy grafika.

Decydując się na wydanie papierowe, autor musi ponieść koszty druku. Nie będę rozwodził się nad tematem self-publishingu, bo nie uważam, żeby dla dobrego pisarza był to odpowiedni wariant. O tym pisałem już wcześniej w opracowaniach poświęconych również tej tematyce. Wspomnę tylko, że w opcji samopublikowania opłaty są dość przystępne w przypadku e-booka. Natomiast w przypadku książki drukowanej koszty zależą głównie od liczby egzemplarzy i wybranego formatu. Skutkiem tego opłaty wzrastają.

Odpowiemy, ile kosztuje wydanie powieści

Tak naprawdę, to nie można odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wydanie powieści bez konkretnych danych. Mam na myśli objętość, format, postać (książka drukowana, e-book, a może audiobook), nakład, czyli ilość planowanych egzemplarzy w formie papierowej. Niemniej, jeśli autor dobrze przygotuje propozycję wydawniczą, to odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wydanie powieści, nie będzie taka trudna. Przynajmniej dla specjalistów, którzy zajmują się wyceną publikacji w Wydawnictwie Borgis. 😊

(PK)