fbpx

Książka drukowana czy e-book – oto jest pytanie

Na pytanie, co lepsze, książka drukowana czy e-book, nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od preferencji Czytelnika. Z pewnością książka tradycyjna, drukowana na papierze, ma swój urok. Ma swój kształt, estetykę wykonania, zapach papieru i farby drukarskiej. Możemy ją postawić na półce w swojej biblioteczce. Spoglądając na nią od czasu do czasu, przypomnimy sobie opisaną w niej historię. Jeśli dobrze nam się kojarzy, ma to swoje ogromne plusy, gdyż poprawia nam nastrój. Taka książka jest również doskonałym prezentem.

Z kolei e-booki mają szereg innych zalet. Należy tu wymienić łatwość zakupu czy przenoszenia. Poza tym książki w postaci e-booków są tańsze, jak również zajmują w naszych mieszkaniach zdecydowanie mniej miejsca. 🙂

Ale ostatecznie każdy sam powinien wybrać sposób czytania, który mu bardziej odpowiada.

Historia i przyszłość

Historia e-booka sięga lat 70. XX wieku, a jej rozwój przyspieszył wraz z postępem technologii cyfrowej. Jednym z pierwszych programów do konwersji tekstu na format elektroniczny był “Project Gutenberg”. W 1998 roku powstał pierwszy sklep z ebookami „Rocket e-Book”. W 2000 roku wprowadzono format e-booków „PDF”, a w 2007 roku pojawił się standardowy format „EPUB”. Dzięki czytnikom, takim jak Amazon Kindle czy Barnes & Noble Nook, e-booki stały się niezwykle popularne. W Stanach Zjednoczonych już w 2011 roku ich sprzedaż była większa niż książek drukowanych.

Ale czy do e-booków należy przyszłość, trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. Wiele zależy od upodobań Czytelników i postępu technologicznego. Do dziś zakochani jesteśmy w płytach winylowych, które charakterystycznie skrzypią. A papier dla odmiany szeleści… 🙂

Poza tym rozwój technologiczny jest dziś tak szybki, że trudno przewidzieć, jakie możliwości odczytu publikacji będą dostępne w przyszłości. 

Książka drukowana czy e-book – nie rozstrzygamy

W Wydawnictwie Borgis nie rozstrzygamy, co lepsze, książka drukowana czy e-book. Obie postaci tej samej książki uważamy za wartościowe. Dlatego też, wydając książki, staramy się pogodzić tradycję z nowoczesnością, a wybór pozostawiamy Czytelnikom. Publikacje naszych Autorów dostępne są w naszej księgarni i innych zarówno w postaci papierowej, jak i e-booków. Niektóre nawet w postaci audiobooków, ale to już inna historia… nowoczesności.

(PK)