fbpx

Ile kosztuje wydanie książki?

Pytanie, ile kosztuje wydanie książki, nurtuje dziś wielu autorów. O kosztach, które składają się na cały proces wydawniczy, pisałem już wcześniej w artykule pt. Jaki jest koszt wydania książki? Jednak w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi tej kwestii postanowiłem temat rozwinąć.

Ile kosztuje wydanie książki? – przygotowanie do druku

Aby książka ukazała się zarówno w postaci drukowanej, jak i e-booka, to do pewnego momentu prace nad nią są identyczne. Ten etap nazywamy przygotowaniem publikacji do druku. Koszty z nim związane to znacząca pozycja w całokształcie kosztów wydania książki. 

Objętość publikacji

Ażeby dokonać miarodajnej wyceny, wydawca powinien przede wszystkim otrzymać informację o objętości publikacji. To bardzo ważne, bowiem zdarza się, że Pisarz nie przekazuje tekstu, dokonuje samodzielnie błędnych wyliczeń i potem mamy ambaras. Drodzy Autorzy, nie obawiajcie się dostarczać nam swoich tekstów! Działamy na rynku wydawniczym od kilkudziesięciu lat, przestrzegamy prawa autorskiego i naprawdę można nam zaufać! Nawet jeśli nie porozumiemy się w sprawie publikacji, to i tak Wasz tekst jest bezpieczny. W Wydawnictwie Borgis zasada poufności to podstawa!

Jakość językowa treści książki

Gdy już jesteśmy w stanie wyliczyć przewidywaną objętość publikacji, zapoznajemy się z samą treścią książki. Na tym etapie nasi redaktorzy oceniają jej jakość, co pozwala im przewidzieć liczbę potrzebnych korekt. Czasem wystarczą 3, ale najczęściej wykonujemy ich aż 5. Książka, która trafia do większości polskich księgarń, a także Księgarni Borgis, jest nie tylko dziełem Autora, ale i wizytówką wydawnictwa. Etap redakcji i korekt to istotna pozycja przy odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje książka.

Projekt, redakcja techniczna książki i skład

Do tych kwestii odniosę się już tylko dość ogólnie, ponieważ omawiałem je wcześniej we wspomnianym artykule.

Aby dokonać wyceny książki musimy także uwzględnić projekt okładki, wziąć pod uwagę ewentualne ilustracje, pracę redaktora technicznego i skład tekstu. Mówiąc o pracy redaktora technicznego, mam na myśli projekt całości dzieła: format, dobór kroju i stopnia pisma. Kwestia wyboru surowca, czyli kartonu na okładkę i papieru, to już temat wychodzący poza etap przygotowania książki do druku.

Ile kosztuje wydanie książki? – liczą się też niuanse

Powyżej wskazałem na podstawowe dane potrzebne wydawnictwu do udzielenia Autorowi odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wydanie książki. Oczywiście, nie są to wszystkie niuanse, bowiem każda publikacja jest inna, niepowtarzalna. W trakcie realizacji procesu przygotowania jej do druku zawsze może coś się zmienić, chociażby z intencji Autora. Koncepcja twórcy jest najważniejsza, a wydawca powinien być w tych sprawach bardzo elastyczny.

Jeśli książka, oprócz postaci e-booka, miałaby się ukazać drukiem, wówczas do wyceny dojdą kolejne pozycje. Mam tu na myśli koszty surowców, druku i oprawy. Wybieramy rodzaj kartonu na okładkę i papieru do środka książki, określamy typ oprawy i nakład książki. I to są już kolejne pozycje w naszym kosztorysie. 

A już na samym końcu pojawiają się koszty związane z promocją i dystrybucją. Ale to już temat na inne opracowanie.

Sami widzicie, że odpowiedź na pytanie, ile kosztuje książka, wcale nie jest taka prosta. W sporządzeniu wyceny na pewno pomoże potencjalnemu wydawcy dobrze przygotowana propozycja wydawnicza.

(PK)