fbpx

Gdzie wydać wspomnienia?

Literatura wspomnieniowa jest wyjątkowym gatunkiem literackim, w którym Autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami, wspomnieniami i refleksjami. Ten rodzaj literatury ma na celu przedstawienie wydarzeń, emocji i wyobrażeń z perspektywy jednostki. Autor najczęściej opiera się na faktach i swoich autentycznych przeżyciach. Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak spisać i gdzie wydać wspomnienia, warto dowiedzieć się, czym ten gatunek literacki się charakteryzuje. 

Literatura subiektywna

Literatura wspomnieniowa charakteryzuje się bardzo subiektywnym podejściem do opisywanych historii. Dzieje się tak dlatego, że z reguły dotyczą one osobistych przeżyć Autora. Literatura wspomnieniowa jest pełna jego osobistych przemyśleń. Dlatego zanim zabierzemy się za pisanie, to warto pamiętać, że to, co może być ważne dla nas, niekoniecznie zainteresuje innych. Czy w tej sytuacji należałoby niektóre fakty nieco podkoloryzować? Dobry pisarz sam musi to ocenić i podjąć słuszną decyzję. 

Literatura bardzo osobista

Literatura wspomnieniowa skupia się na emocjach, które towarzyszyły Autorowi podczas przeżywania konkretnych wydarzeń. Dzięki temu Czytelnik potrafi się utożsamić z jego odczuciami. W istocie teksty z tego gatunku często są bardzo osobiste i intymne.

Autorzy literatury wspomnieniowej nierzadko uciekają się do głębokich refleksji i analizy minionych wydarzeń. To pozwala Czytelnikom na zrozumienie różnych aspektów ludzkich doświadczeń. 

Jak już zauważyłem powyżej, literatura wspomnieniowa zazwyczaj opiera się na prawdziwych przeżyciach Autora. Może przy tym zawierać elementy fikcji, lecz wiarygodność i autentyczność to istotne cechy tego gatunku. Niektórzy Autorzy są niejako kronikarzami, bowiem poprzez swoje doświadczenia wzbogacają wiedzę historyczną.

Gdzie wydać wspomnienia? – Weź udział w programie!

Zdecydowanie warto spisywać wspomnienia, choćby po to, aby w przyszłości móc sięgnąć pamięcią do najciekawszych chwil naszego życia. Kilka wskazówek, jak się do tego zabrać, podałem powyżej. Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie cechy charakteryzujące literaturę wspomnieniową, to powinno pójść gładko. Zdecydowanie warto stworzyć sobie odpowiedni warsztat pisarza. Nie obejdzie się bez wiarygodnej dokumentacji, a może nawet pomocy rodziny, przyjaciół lub świadków opisywanych wydarzeń. W przypadku tworzenia literatury wspomnieniowej musimy być niezwykle staranni, żeby być wiarygodni. Chyba nieco łatwiej mają Autorzy literatury pięknej, którzy mogą dać upust swojej wyobraźni bez ryzyka sporu o fakty. 🙂

Niezmiernie ważną jest odpowiedź na pytanie, gdzie wydać wspomnienia. Mając to na uwadze, Wydawnictwo Borgis stworzyło program Ocalić od zapomnienia. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich Autorów, którzy chcieliby opublikować swoją historię w formie atrakcyjnej książki!

(PK)