fbpx

Kilka postaci jednej książki

Dziś postanowiłem napisać o postaciach, w jakich może występować współcześnie wydana książka. Temat niby prosty, lecz zawsze warto wiedzieć więcej o zaletach i wadach tych czy innych form publikacji. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą możemy wyróżnić 3 postaci książki: drukowaną, e-book i audiobook.

Książka drukowana – zalety i wady

Książka drukowana to najstarsza z dostępnych postaci publikacji. Wydawana jest na papierze przy zastosowaniu druku offsetowego lub, coraz powszechniej, druku cyfrowego. Książki, które ukazują się w postaci papierowej, niewątpliwie są bardzo atrakcyjne, ponieważ posiadają konkretny kształt i formę. Możemy się delektować ich dotykiem i licznymi walorami estetycznymi. Znaczenia nabiera też fakt jej oprawy. Na przykład dzieło w oprawie twardej zyskuje prestiż i zawsze wydaje się, że przetrwa lata, a jej autor zasługuje na miano klasyka literatury. 🙂 Taką książkę możemy postawić na półce i często na nią spoglądać. Tym samym dzieło wciąż o sobie przypomina. 

Wadami książki drukowanej są natomiast waga i rozmiar, przez co wymaga swojego miejsca w naszym domu. Ponadto, wybierając się na urlop, podczas pakowania walizki częściej znaczenie ma wielkość książki niż nazwisko autora. 🙂

E-book – zalety i wady tej postaci książki

Co to jest e-book? Pytanie niby proste, ale odpowiedź warto rozwinąć, żeby przybliżyć zalety i wady takiej postaci książki. Tak więc e-book to bardzo wygodna, elektroniczna forma publikacji. Można go odczytywać na różnych urządzeniach, takich jak: czytniki, tablety, smartfony i komputery. E-booki zapisuje się w formacie cyfrowym, zawierają tekst, grafiki, tabele, a czasami dźwięk lub filmik. Książki w tej postaci są łatwo przenośne. Dzięki tej technologii można mieć dostęp do wielu utworów w jednym urządzeniu, co cenią sobie zwłaszcza osoby podróżujące. E-booki są też zazwyczaj tańsze niż książki papierowe.

Inną ważną zaletą e-booków jest możliwość dostosowania czcionki, jasności ekranu oraz przeszukiwania tekstu. Niektóre czytniki e-booków oferują także funkcje, takie jak zaznaczanie tekstu czy robienie notatek. Ponadto e-booki nie podlegają recyklingowi, no chyba że same czytniki lub komputery. 🙂

Natomiast do wad e-booków zaliczyłbym konieczność posiadania urządzenia odtwarzającego. Nie wszyscy mogą z dobrodziejstwa współczesnych technologii swobodnie korzystać. Mam tu na myśli choćby osoby starsze. Ponadto książka w postaci e-booka szybko odchodzi w zapomnienie, ponieważ zaraz po przeczytaniu znika nam z oczu. Nie stoi na półce, nie kurzy się, więc o sobie nie przypomina. Poza tym, podobnie jak w przypadku zdjęć elektronicznych, e-book przez kilka lat przechowujemy na dysku, by potem… kupić nowy komputer. 

Autor też nam autografu nie złoży. 🙂 

Audiobook – zalety i wady tej postaci książki

Co to jest audiobook? I tu warto powiedzieć coś więcej niż tylko to, że jest on dźwiękową postacią książki. Audiobook można odtwarzać na różnych urządzeniach: takich jak smartfony, tablety, odtwarzacze MP3 i komputery. Audiobooki występują jako pliki dźwiękowe, które można odsłuchać, zamiast czytać tradycyjną książkę.

Nagrania audiobooków to zadanie profesjonalnych lektorów. Często wzbogaca się je o efekty dźwiękowe i muzykę, aby słuchacz mógł lepiej wczuć się w nastrój książki.

Z perspektywy użytkownika audiobooki mają wiele zalet. Pozwalają na dostęp do treści w dowolnym czasie i miejscu, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla osób preferujących słuchanie zamiast czytania. Takiej książki możemy słuchać na przykład w samochodzie, samolocie czy metrze, a nawet… jadąc na rowerze. 🙂

Z innych istotnych zalet audiobooków podkreśliłbym ogromne ułatwienie, jakim ta postać książki jest dla osób słabowidzących i niewidomych.  

Z wad wymieniłbym wysoki koszt wykonania audiobooka, co dla wydawców często stanowi barierę nie do przeskoczenia. Tym samym bywa, że wartościowe książki nie pojawiają się w takiej postaci na rynku księgarskim. 

Różne postaci książki to temat rzeka

Zalety i wady tej czy innej postaci książki to temat rzeka. Myślę, że nie należy starać się kogokolwiek przekonywać, co lepsze: książka drukowana, e-book czy audiobook. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i upodobań Czytelnika. Wydawcy też mają się nad czym zastanawiać. Z pewnością chcieliby zaspokoić potrzeby wszystkich i wydać książkę w trzech postaciach. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ wydawca jest przedsiębiorcą i każda książka to dla niego przedsięwzięcie, które wymaga finansowania.

(PK)