fbpx

Jaki jest koszt wydania książki?

Jeśli jesteś autorem lub autorką, którzy marzą o opublikowaniu swojej książki, na pewno zastanawiasz się, jaki będzie koszt tego przedsięwzięcia. Żadne dobre wydawnictwo nie wskaże w ciemno, jaki jest koszt wydania książki. To zupełnie tak, jakby przykładowo postawić pytanie, ile kosztuje samochód. Wiadomo, że na cenę każdego modelu składa się multum parametrów.

Wydanie książki wiąże się z pewnymi wydatkami, ale dokładny koszt zależy od wielu czynników. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Koszt redakcji

Pierwszym krokiem jest ocena kosztów związanych z procesem redakcji. Niezależnie od tego, czy samodzielnie przeprowadzisz korektę tekstu, czy też wynajmiesz profesjonalnego redaktora, ten etap wiąże się z niemałymi wydatkami. Koszt redakcji zależy od długości książki, jej poziomu skomplikowania i indywidualnych preferencji. Bardzo ważne przy tym jest, jak obszerna jest Twoja publikacja i ile jest w niej błędów. Czasami wystarczą dwie czy trzy korekty, ale najczęściej korekt jest znacznie więcej.

Koszt redakcji technicznej i grafiki

Następnie należy wziąć pod uwagę koszty związane z projektowaniem okładki i wnętrza książki, czyli redakcją techniczną. Jeśli posiadasz umiejętności graficzne, możesz zdecydować się na samodzielne zaprojektowanie okładki. W przeciwnym razie konieczne będzie wynajęcie profesjonalnego grafika. Podobnie sprawa wygląda z projektem wnętrza książki, takim jak: układ strony, czcionka, nagłówki, śródtytuły itp. Te elementy również mają wpływ na ogólny koszt wydania książki. Zapewniam, że jeśli chcesz wydać książkę w sposób profesjonalny, to nie obejdzie się bez redaktora technicznego. 

Koszt druku

Kolejnym ważnym aspektem jest druk. Istnieją dwie możliwości, jeśli chodzi o drukowanie książek: druk offsetowy i druk cyfrowy. Koszt druku zależy m.in. od wielkości nakładu, formatu książki, liczby stron, jakości papieru, materiału ilustracyjnego i właśnie od technologii druku.

Koszt dystrybucji i promocji

Dodatkowo, jeśli zamierzasz sam sprzedawać swoją książkę, bez udziału wydawnictwa, to musisz uwzględnić koszty dystrybucji. Powinieneś rozważyć, czy wydać książkę w postaci drukowanej, czy tylko samego e-booka. Jeśli wybierzesz wyłącznie e-booka, wówczas możesz skorzystać z platformy online do samodzielnego publikowania lub z usług wydawnictwa tradycyjnego. W tym ostatnim przypadku raczej żadne dobre wydawnictwo nie zgodzi się podjąć tematu, jeśli nie będzie wydawcą Twojej książki. A jeśli będzie jej wydawcą, to cały proces wydania publikacji będzie chciał przeprowadzić u siebie.

Innym czynnikiem, który wpływa na koszt wydania książki, jest marketing. Bez odpowiedniej reklamy trudno jest dotrzeć do Czytelników. Koszt promocji może obejmować: tworzenie strony internetowej, kampanie reklamowe, działania w mediach społecznościowych, uczestnictwo w targach książki itp. I w tym przypadku raczej trudno będzie coś zdziałać bez udziału profesjonalnego wydawnictwa.

Jaki jest koszt wydania książki – podsumowanie

Podsumowując, koszt wydania książki zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby każdy z nich dokładnie przemyśleć i ocenić. Tylko przy takim podejściu pisarz będzie mógł stworzyć realistyczny budżet i zaplanować cały proces wydawniczy.

Jaki jest koszt wydania Twojej książki?

Na końcu chciałbym Autorów i Autorki zaprosić do współpracy z Wydawnictwem Borgis. Nasze wydawnictwo w ramach projektu Wydaj z nami publikuje wiele książek. Prześlij swój maszynopis wydawniczy, a wtedy bardzo szybko otrzymasz odpowiedź, jaki jest koszt wydania Twojej książki. Nawiążmy współpracę, żeby Twoje dzieło bardzo szybko znalazło się na półkach wielu prestiżowych księgarń oraz w naszej Księgarni Borgis!

(PK)