fbpx

Wydać powieść – oczywiste marzenie pisarza

Marzenie o wydaniu powieści jest oczywistym celem pisarzy, zarówno debiutantów, jak i tych bardziej doświadczonych. Proces wydawniczy może sprawiać wrażenie skomplikowanego i pełnego wyzwań, ale przy odpowiednim podejściu można sobie dać radę. Aby wydać powieść należy jednak sukcesywnie pokonywać pewne etapy. Właśnie o tym opowiem poniżej.

Proces pisania

Rzecz jasna, aby wydać powieść, najpierw należy ją po prostu napisać. Możemy pisać po kilka stron dziennie albo i więcej. Ważne jest, aby nasze pisanie było systematyczne, bowiem zbyt duże przerwy mogą spowodować utratę ciągu logicznego treści. Jednak wszystko zależy od warsztatu pisarza, który sobie zbudujemy.

Kolejnym etapem jest autokorekta lub, jak kto woli, redakcja wykonana przez samego Autora. Sugeruję jednak zrobienie kilkudniowej przerwy pomiędzy ukończeniem pisania książki a autokorektą. Dobrze jest bowiem nabrać choć trochę dystansu do własnego tekstu. W międzyczasie można poprosić zaufane osoby o opinię. Robimy to tylko w tym przypadku, jeżeli wiemy, że, mówiąc oględnie, znają się na rzeczy i są nam życzliwi.

Propozycja wydawnicza i wybór wydawcy

Propozycja wydawnicza to coś w rodzaju portfolio. To krótki dokument, w którym Autor przedstawia siebie i swoją powieść. Należy w nim umieścić podstawowe informacje o książce, jej gatunku, ilości znaków, a także kilka zdań o sobie jako autorze.

Propozycja wydawnicza powinna zawierać zarys fabuły, czyli krótkie jej streszczenie. W tym przypadku nie należy się zbytnio rozpisywać. Trzeba pamiętać, że do wydawnictw wpływa sporo propozycji wydawniczych. Należy więc ułatwić zadanie sobie i innym. Niedługi, logicznie skonstruowany tekst ma naprawdę większe szanse, by zainteresować redaktora niż ciężko strawny elaborat. Pamiętajmy, że naszym zadaniem jest zainteresować redaktora naszą twórczością, a nie uśpić go. 😊

Załączamy również pełną treść powieści, aby potencjalny wydawca mógł mieć do niej dostęp po wcześniejszym zapoznaniu się z propozycją wydawniczą.

Uważam, że warto poważnie podejść do powyższej procedury, jeżeli chcemy wydać powieść w dobrym wydawnictwie.

Od razu pomijam self-publishing, czyli samopublikowanie, bowiem zakładam, że Autor, który myśli o karierze pisarza, będzie chciał wydać książkę profesjonalnie. Dlatego polecam zwrócić się do profesjonalistów, a więc do wydawnictwa tradycyjnego. To najczęściej wybierana droga. Oprócz pewności, że taki wydawca wyda powieść w sposób profesjonalny, dodatkową zaletą jest jego wsparcie na każdym etapie jej produkcji. A więc od redakcji po marketing, sprzedaż i rozliczenie honorarium autorskiego. Oczywiście trzeba będzie podpisać umowę wydawniczą, ale pamiętajmy, że umowa zawsze chroni interesy obu stron, które ją zawierają. Przynajmniej tak jest w przypadku Wydawnictwa Borgis. W naszych umowach z Autorami wszystko jest transparentne.

Aby wydać powieść trzeba… współpracować

Proces wydawniczy to ścisła współpraca pomiędzy redaktorami i pisarzem. W tym pierwszym przypadku użyłem liczby mnogiej, bowiem nad powieścią zawsze pracuje kilku redaktorów. Są to: redaktor prowadzący, redaktor językowy, redaktor techniczny… W pracy nad książką uczestniczą także korektorzy, graficy, specjaliści od dystrybucji, sprzedaży i marketingu. To, jak widać, spore przedsięwzięcie, angażujące szerokie grono specjalistów. Ale dzięki temu mamy oczekiwany efekt, czyli profesjonalnie i atrakcyjnie wydaną powieść, która z pewnością trafi do księgarń.

(PK)