fbpx

Swobodne pisanie – cenne narzędzie twórców

Swobodne pisanie lub inaczej z ang. freewriting to niezwykle kreatywna praktyka pisarska. Pozwala ona Autorowi dać upust wyobraźni, a przy tym przekroczyć bariery autocenzury. W dalszej części artykułu terminologii polskiej i angielskiej będę używał zamiennie, ponieważ obie nazwy występują w rodzimych opracowaniach.

Tak więc swobodne pisanie pomaga przełamać blokady pisarskie, rozwijać umiejętność nieskrępowanego wyrażania myśli oraz odkrywać ukryte w podświadomości pomysły. Czym więc dokładnie jest swobodne pisanie i jakie korzyści może przynieść Autorom?

Pisanie bez trzymanki

Swobodne pisanie polega na spontanicznym i nieprzerwanym zapisywaniu myśli, pomysłów i słów w pewnym odcinku czasowym. Można pisać ręcznie lub na klawiaturze komputera – jak kto woli. Podstawową zasadą jest pisanie bez przystanku, bez edytowania tekstu czy analizowania wyłożonej treści. Autor pisze po prostu to, co przychodzi mu do głowy. To coś, jak jazda bez trzymanki… 🙂

Głównym celem swobodnego pisania jest zanurzenie się w procesie twórczym bez żadnych ograniczeń. Autor tworzy w całkowicie spontaniczny sposób. Taka swoboda pozwala na pokonywanie barier, które mogą blokować kreatywność. Mam na myśli przede wszystkich obawę przed oceną czy perfekcjonizm, od którego, szczególnie profesjonalnym pisarzom, trudno się wyzwolić. Innymi słowy pisarz uwalnia się spod presji.

Korzyści freewritingu

Jedną z nich jest zwolnienie blokad kreatywności, o czy już wspomniałem wcześniej. Swobodne pisanie pomaga Autorowi je przezwyciężyć i stworzyć przestrzeń do niczym nieograniczonego tworzenia.

Poza tym, dzięki tej technice twórczego pisania rodzą się nowe pomysły. Autor może poczynić także obserwacje, których w dotychczasowej praktyce pisarskiej by nie poczynił.

Regularne praktykowanie swobodnego pisania rozwija także umiejętność płynnego wyrażania myśli, co z kolei przekłada się na poprawę umiejętności pisarskich.

I wreszcie chyba to, co najważniejsze… Dzięki freewritingowi Autor może odkryć swój własny, unikalny styl pisania, ponieważ technika ta uwalnia autentyzm w wyrażaniu siebie jako twórcy.

Swobodne pisanie – od czego zacząć?

Wybierz spokojne miejsce, gdzie nic Cię nie będzie rozpraszać, i zarezerwuj sobie czas na regularne sesje freewritingu.

Zdecyduj, ile czasu chcesz poświęcić na pisanie. To może być krótka sesja, na przykład 10- czy 15 – minutowa, lub dłuższa, w zależności od Twoich preferencji.

Rozpocznij pisanie i kontynuuj bez zastanawiania się nad tym, co wychodzi spod Twojego pióra. Nie przejmuj się poprawnością czy logicznym porządkiem.

Po zakończeniu sesji nie czytaj od razu tego, co napisałeś. Taką analizę pozostaw sobie na później. Odczekaj dzień lub dwa, dopiero wtedy zajrzyj do swojego spontanicznego manuskryptu. 🙂

Swobodne pisanie to narzędzie uniwersalne

Swobodne pisanie to cenne narzędzie służące rozwijaniu umiejętności pisarskich, albowiem uaktywnia kreatywność i niejako wymusza otwartość w wyrażaniu myśli. Korzystanie z niego z pewnością może prowadzić do głębszego zrozumienia samego siebie.

Jest jeszcze jedna zaleta freewritingu, o której warto przy okazji wspomnieć. Otóż, metoda ta jest skutecznym antidotum na twórcze wypalenie. Powinni z niej korzystać pisarze, którzy bezskutecznie poszukują natchnienia i nie mogą w sobie pobudzić weny twórczej.

Tak więc swobodne pisanie to narzędzie na wskroś uniwersalne.

(PK)