fbpx

Czytanie książek przed snem

Czytanie książek przed snem jest praktyką, która nie tylko sprzyja zdrowemu snu, ale również korzystnie wpływa na umysł i duszę. To nie tylko chwila relaksu przed zaśnięciem, lecz także magiczny klucz otwierający drzwi do świata pełnego przygód, wiedzy i wyobraźni. Dlaczego czytanie książek przed snem jest dla nas lepsze niż wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona? Spróbuję na to pytanie odpowiedzieć.

Niebieskie światło to bezsenna noc

Taki jest dzisiejszy świat, że ludzie często zasypiają z telefonem w ręku lub tabletem. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że światło emitowane przez ekrany tych urządzeń może zakłócać naturalny cykl snu. Tymczasem, sięgając po książkę, unikamy niekorzystnego wpływu na nasz organizm światła niebieskiego. Jest ono bowiem przyczyną niespokojnego i płytkiego snu, a nawet bezsennej nocy.

Czytanie książek przed snem może stać się relaksującym rytuałem, sygnałem dla ciała i umysłu, że nadszedł czas na odpoczynek. Wybierając interesującą książkę o spokojnej tematyce, można zapomnieć o codziennych zmartwieniach i przenieść się w inny świat. Zapewniam, że jest to doskonały środek nasenny, a przy tym pomoże złagodzić napięcie i stres. Oczywiście mam na myśli książkę w postaci drukowanej.

Książki to nie tylko ciekawe opowieści, to także skarbnice wiedzy i narzędzia do rozwijania wyobraźni. Czytanie książek przed snem pozwala umysłowi odbywać fantastyczne podróże, doświadczyć sytuacji, których w codziennym życiu byśmy nie przeżyli. Sami przyznacie, iż jest to niesamowita korzyść dla naszego życia duchowego.

Regularne czytanie książek przed snem może również wpłynąć pozytywnie na zdolność koncentracji. W przeciwieństwie do krótkich tekstów na ekranie, książki wymagają zaangażowania umysłu i skupienia uwagi. To doskonałe ćwiczenie, które może przyczynić się do poprawy umiejętności czytania ze zrozumieniem. Światło niebieskie z ekranu komputera czy smartfona działa całkiem na odwrót, rozpraszająco. Nie ma mowy o skupieniu uwagi – im dłużej patrzysz w ekran, tym gorzej śpisz.

Czytanie książek przed snem inspiruje i motywuje

Czytanie książek przed snem to nie tylko relaks. Książki pełne są inspirujących historii, dzięki którym możemy kreować swoje marzenia i cele. Zamiast myśleć o problemach, zanurzamy się w świecie nieograniczonych możliwości. A to z kolei może pomóc nam w budowaniu pozytywnego nastawienia do świata realnego. Ponadto będzie motywować do podejmowania korzystnych dla nas działań.

Tak więc zamiast sięgać po urządzenia elektroniczne lepiej sięgnijmy po dobrą powieść. Wówczas sen nasz będzie zdrowy i pełen barwnych historii. Być może dadzą Ci one natchnienie do napisania książki, którą ktoś z chęcią poczyta… przed snem. 🙂

(PK)