fbpx

Jak wybrać tytuł książki?

Pisanie książki to proces niezwykły, pełen wyzwań i bardzo kreatywny. Twórców pochłania on bez reszty, a terminy, jak to się mówi, gonią. W pewnym momencie nadchodzi czas, gdy trzeba przygotować propozycję wydawniczą i złożyć ją w wydawnictwie. I jak to zrobić, gdy nie nadaliśmy swojemu dziełu nazwy? A jeśli po prostu nie wiemy, jak wybrać tytuł książki? Okazuje się, że nie jest to wcale łatwe zadanie.

Tytuł jest swego rodzaju wizytówką publikacji. To od niego częstokroć zależy, czy Czytelnik po nią sięgnie. Jest on tym elementem książki, z którym styka się on w pierwszej kolejności. Warto więc nadać książce taki tytuł, który z jednej strony doskonale odda jej charakter, zaś z drugiej przyciągnie potencjalnego Czytelnika. Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać tytuł książki, powinniśmy wziąć pod uwagę kryteria wpływające na podejmowanie tak ważnej decyzji.

Podstawowe kryteria wyboru

Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego tytułu trzeba zatrzymać się przy tematyce książki. Tytuł powinien z nią korespondować. Jaka jest jej fabuła, główne wątki i przesłanie? Jakie uczucia czy emocje chciałbyś, aby Czytelnik przeżywał, czytając Twoje dzieło? Odpowiedzi na te pytania mogą być kluczowe przy wyborze tytułu.

Wybór tytułu powinien koncentrować się na głównym wątku książki. Zastanów się, co w Twojej historii jest najistotniejsze, najbardziej porywające i unikalne.

Unikaj zbyt ogólnych fraz, które Twoje dzieło może się zagubić w gąszczu innych książek. Dobry tytuł powinien być oryginalny i łatwo zapadający w pamięć. Tak więc nie bój się być oryginalnym – czasem to właśnie nietypowy tytuł przyciąga uwagę Czytelnika.

Przy doborze tytułu sławni pisarze często posługują się metaforą lub kompilacją słów, które mają głębsze, symboliczne znaczenie. Mogą one ukrywać kluczowe elementy fabuły, zaskakując Czytelnika i pobudzając jego ciekawość. Jednak, jeśli jesteś debiutantem, to nie wiem, czy powinieneś ryzykować. W tym przypadku naprawdę trzeba mieć dużo doświadczenia, a co za tym idzie, wyczucia. Pamiętaj o tym, że metafora czy gra słów musi być zrozumiała dla potencjalnego Czytelnika. Najgorzej jest, mówiąc kolokwialnie, przekombinować.

W wielu przypadkach o sile tytułu może stanowić słowo kluczowe. Zastanów się, czy istnieje jedno słowo lub dwa, które doskonale oddają charakter Twojej książki. Może to być emocja, miejsce akcji czy główny bohater. Słowo kluczowe na ogół jest naprawdę doskonałym tytułem. Oczywiście pod warunkiem, że da się je z książki wyłuskać. 🙂

Jak wybrać tytuł książki, gdy trudno zachować dystans?

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na konkretny tytuł, przetestuj kilka propozycji na swojej grupie docelowej. Ma to sens, jeśli przykładowo prowadzisz bloga. Opinia Czytelników to najlepszy test. Może dostarczyć cennych informacji zwrotnych i w razie konieczności pomóc w wybraniu najlepszej opcji.

Nie bój się też poprosić o pomoc bliskich i znajomych. Zapytaj rodzinę czy innych pisarzy o ich zdanie na temat proponowanych tytułów. Zdarza się, że autorowi trudno jest zachować odpowiedni dystans wobec własnej twórczości. W takim wypadku sugestia z zewnątrz może okazać się bardzo cenna.

Podsumowując, o tym, jak wybrać tytuł książki decyduje wiele istotnych czynników. Wzięcie ich pod uwagę jest kluczowe dla sukcesu rynkowego całego przedsięwzięcia.

(PK)