fbpx

Proces twórczy w karierze początkującego pisarza

Pisanie jest sztuką, która wymaga zarówno talentu, jak i systematycznej pracy. Początkujący pisarze często czują się przytłoczeni ogromem stojących przed nimi wyzwań. Aby ułatwić sobie tę drogę, warto skorzystać z kilku sprawdzonych metod, które pomogą uporządkować proces twórczy.

W poszukiwaniu inspiracji

Proces twórczy zaczyna się od inspiracji. Może ona przyjść z różnych źródeł, choćby takich, jak: książki, filmy, rozmowy, a nawet codzienne doświadczenia. Ważne jest, aby być otwartym na świat i dostrzegać szczegóły, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia ciekawych historii. Pisarz powinien prowadzić notatnik czy dyktafon, aby rejestrować swoje pomysły, dialogi czy opisy miejsc, co mógłby później wykorzystać.

Planowanie, pisanie i redagowanie

Choć niektórzy autorzy preferują spontaniczność w pisaniu, to debiutantom zalecam stworzenie planu dzieła. Może to być szczegółowy konspekt fabuły, charakterystyka postaci czy mapa wydarzeń. Planowanie pomaga zapanować nad strukturą utworu i uniknąć chaosu. Nawet ogólny szkic fabuły może okazać się niezwykle pomocny. Warto także dobrze zastanowić się nad stylem narracji, żeby jak najlepiej odpowiadała charakterowi publikacji. W przeciwnym wypadku z ciekawej historii… niewiele zostanie.

Najważniejszym etapem jest oczywiście samo pisanie. Należy pamiętać, że pierwsza wersja tekstu rzadko kiedy jest idealna. Kluczowe jest, aby nie bać się błędów, bo te zdążymy jeszcze poprawić, i pozwolić sobie na swobodę twórczą. Ważne jest, aby pisać regularnie, nawet jeśli brakuje weny. Wiem, że to trudne, niemniej naprawdę ma sens. Nigdy nie wiadomo, kiedy do nas powróci, więc trzeba być czujnym i gotowym. Poza tym codzienna praca nad tekstem pomaga w wyrobieniu nawyku, stylu pisania, krótko mówiąc, w doskonaleniu warsztatu pisarza.

Po napisaniu pierwszej wersji tekstu nadchodzi czas na jego redagowanie. To etap, w którym autor analizuje swoje dzieło pod kątem logiki i spójności fabuły, poprawia też błędy językowe i stylistyczne. Warto odłożyć tekst na kilka dni i nabrać lekkiego dystansu do swojej pracy. Potem spójrzmy na dzieło świeżym okiem i dokonajmy zmian, które uznamy za słuszne. W procesie redakcji pomocna może być również opinia zewnętrzna – warto poprosić kogoś zaufanego o przeczytanie tekstu i podzielenie się uwagami.

Proces twórczy wymaga poświęceń

Pisanie to umiejętność, którą można rozwijać przez całe życie. Początkujący pisarz powinien czytać jak najwięcej różnorodnej literatury, zwłaszcza beletrystyki. Myślę tu o powieści obyczajowej, romansach, kryminałach czy książkach science fiction. Ale nie tylko… Zasadniczo chodzi o wzbogacanie słownictwa i pobudzanie własnej wyobraźni. Tak więc każda książka mogąca spełnić te warunki będzie dla nas niezmiernie cenna. Przykładami mogą tu posłużyć dzieła Henryka Sienkiewicza, a jeśli ktoś woli pisarzy współczesnych – powieści Andrzeja Sapkowskiego. W tej materii propozycji godnych polecenia literackich jest ogrom.

Istotnych wskazówek i inspiracji może dostarczyć także uczestnictwo w warsztatach literackich czy kursach kreatywnego pisania.

Nie należy również bać się krytyki – konstruktywne uwagi są nieocenione w procesie doskonalenia umiejętności pisarskich.

Wytrwałość i cierpliwość to najważniejsze cechy, które powinien posiadać początkujący pisarz. Proces twórczy jest pełen wyzwań i nie zawsze przynosi natychmiastowe rezultaty. Ważne jest, aby nie poddawać się w obliczu trudności i wierzyć we własne możliwości.

Proces twórczy, jakim jest pisanie, to podróż do świata wyobraźni, która wymaga poświęceń, a przede wszystkim czasu i zaangażowania. Każdy dzień spędzony z powstającym manuskryptem zbliża pisarza do osiągnięcia doskonałości. Warto czerpać radość z pisania, albowiem każda kolejna strona naszej książki to krok milowy w karierze pisarza.

(PK)