fbpx

Powieść łotrzykowska – gatunek nieco zapomniany

Powieść łotrzykowska to gatunek literacki, który narodził się w Hiszpanii w XVI wieku. Nazywa się ją także pikareską, od hiszpańskiego słowa „pícaro” oznaczającego łotra lub oszusta. Opisuje zazwyczaj przygody głównego bohatera, który pochodzi z nizin społecznych, często łotra, oszusta lub złodzieja. Powieść ta ma formę autobiografii, a jej narracja jest realistyczna, często ironiczna i satyryczna. W niniejszym artykule przybliżę cechy charakterystyczne tego gatunku oraz przytoczę kilka ciekawszych przykładów literackich.

Cechy charakterystyczne powieści łotrzykowskiej

Oto one:

Bohater z nizin społecznych. Główny bohater powieści łotrzykowskiej pochodzi zwykle z ubogich warstw społecznych. Jest to postać, która przez całe życie w pojedynkę walczy z przeciwnościami.

Autobiograficzna narracja. Narracja powieści toczy się w pierwszej osobie, bowiem bohater opisuje własne życie i przygody. W efekcie forma ta sprawia, że Czytelnik ma wrażenie, jakby słuchał opowieści z pierwszej ręki.

Realizm i satyra. Powieść łotrzykowska skupia się na realistycznym przedstawieniu świata, krytykując w ten sposób normy społeczne, instytucje czy przyjęte hierarchie. Satyryczne podejście pomaga demaskować absurdy i społeczne niesprawiedliwości.

Odcinkowa struktura fabularna. Akcja powieści składa się z reguły z serii epizodów, które nie zawsze się ze sobą ściśle wiążą. Każda przygoda głównego bohatera stanowi odrębną historię. Niemniej łączy je właśnie jego postać.

Dwuznaczność moralna. Ogólnie rzecz biorąc, bohatera powieści łotrzykowskiej trudno jest poddać ocenie moralnej. Nie można powiedzieć jednoznacznie, czy jest dobry, czy zły. Za jego czynami stoi chęć przetrwania i dostosowania się do trudnych warunków życiowych, co czyni go postacią moralnie złożoną.

Powieść łotrzykowska – kilka przykładów

Prawdopodobnie pierwszą powieść łotrzykowską był  Żywot Łazika z Tormesu. Utwór, który w zasadzie bardziej jest opowiadaniem niż powieścią, ukazał się anonimowo w 1554 roku. To historia młodzieńca Łazarza, który służy różnym panom, przeżywając liczne przygody i nieszczęścia. Dzieło jest ostrą krytyką hiszpańskiego społeczeństwa i kościoła.

Innym ważnym przykładem powieści łotrzykowskiej jest Życie szelmy Guzmána z Alfarache. Książkę wydano w 1599 roku. Jej autorem jest pisarz hiszpański Mateo Alemán. Bez wątpienia to jedno z najważniejszych dzieł literatury hiszpańskiej. Opowiada o Guzmanie, który przechodzi przez różne fazy życia, od biednego chłopca do bogatego szlachcica. Jego historia również jest pełna refleksji natury moralnej i przemyśleń dotyczących kwestii społecznych.

Następnie wymieniłbym Podróże Guliwera angielskiego pisarza Jonathana Swifta. Powieść ukazała się w 1726 roku. Książka opowiada o niezwykłych przygodach Lemuela Guliwera, który trafia do fantastycznych krain. Dzieło jest jednocześnie satyrą na ówczesne społeczeństwo brytyjskie.

Na uwagę zasługuje też wydana w 1953 roku powieść łotrzykowska Przypadki Augiego Marcha autorstwa amerykańskiego pisarza rosyjskiego pochodzenia, Saula Bellowa. Główny bohater, Augie March, wyrusza z Chicago w pełną przygody podróż przez życie. Książka ta jest pełna humoru i głębokich refleksji nad istotą ludzką.

Powieść łotrzykowska – kila słów podsumowania

Podsumowując, powieść łotrzykowska, choć narodziła się w Hiszpanii w XVI wieku, jest gatunkiem literackim uznanym na całym świecie. Jej cechy, takie jak: bohater z nizin społecznych, realistyczna narracja i elementy satyry, sprawiają, że książki lekko się czyta. Niemniej faktem jest, że o tym gatunku coraz częściej się zapomina. A szkoda…

(PK)