fbpx

Bohater literacki

Bohater literacki to obowiązkowa, fikcyjna postać każdej powieści. To on popycha fabułę naprzód, stając w obliczu wyzwań i ewoluuje na przestrzeni opowiadanej historii. Tak więc kreacja bohatera jest jednym z kluczowych elementów każdej powieści czy opowiadania. Ale jak dokładnie stworzyć taką postać, która ożyje na stronach książki?

Jaki powinien być bohater literacki?

Bez wątpienia pierwszym krokiem w kreowaniu bohatera jest wyobraźnia. Autor musi mieć wizję postaci, która w konsekwencji będzie unikalna, interesująca i autentyczna. W tej fazie ważne jest otwarcie się na różnorodne inspiracje. Mogą to być doświadczenia osobiste, obserwacje z życia codziennego, a nawet fikcyjne postaci z innych dzieł literackich. Z tym ostatnim ostrożnie – chodzi mi tylko o inspirację, żadnych plagiatów!

Bohater literacki powinien posiadać zarówno wady, jak i zalety, pragnienia czy lęki. Liczy się przemyślane określenie jego motywacji, konfliktów wewnętrznych oraz reakcji na różne sytuacje. To wszystko sprawi, że czytelnicy będą mogli się z nimi utożsamiać i zrozumieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej.

Bohater literacki powinien być także w jakimś stopniu reprezentantem świata, w którym żyje. Środowisko, kultura czy epoka, kształtują jego charakter i warunkują zachowania.

Tworzenie postaci bohatera nie kończy się na pierwszych stronach książki, bowiem jest ono procesem. Bohater powinien przejść przez swój własny cykl rozwoju i przemiany. Wpływać na to mają zbierane w toku fabuły doświadczenia. To właśnie ewolucja postaci czyni ją bardziej realną, a przez to też interesującą.

Bohater literacki to postać, która wymaga od Autora także umiejętności w tworzeniu dialogów i zachowań, dających poczucie autentyczności. W jej braku natychmiast połapią się czytelnicy, którzy są najlepszymi, choć bezkompromisowymi recenzentami każdego dzieła.

Nie ma idealnego wzorca

W literaturze nie ma jednego wzorca idealnego bohatera. Każda historia wymaga innej postaci, która będzie odpowiadać podjętemu gatunkowi czy tematyce. Pomimo to istnieją pewne uniwersalne zasady, które powinny być pisarzom pomocne. I właśnie o nich napisałem powyżej. Niemniej najważniejsze jest nieustanne dążenie do stworzenia takiego bohatera, który zafascynuje Czytelnika.

W kolejnym materiale, którego bohaterem będzie również… bohater literacki, przytoczę jego kilka ciekawych przykładów.

(PK)