fbpx

Przykłady bohatera literackiego

Przykłady bohatera literackiego to bez wątpienia temat niezwykle obszerny, żeby nie powiedzieć, nieskończony. Jego postać występuje w każdej powieści. Bez niego po prostu nie możemy mówić o książce z tegoż gatunku. Niemniej, co ważne, jedni bohaterowie są charakterystyczni, zaś inni bywają bezbarwni. Skutkiem tego również powieść jest, delikatnie mówiąc, nijaka.

W poprzednim opracowaniu z dnia 27 lutego, poświęconym bohaterowi literackiemu, obiecałem przytoczyć jego kilka ciekawszych przykładów. Zatem niniejszym to czynię. Oto one:

Bohater w literaturze światowej

Sherlock Holmes (bohater stworzony przez Arthura Conana Doyle’a). Holmes to genialny detektyw o niezwykłych umiejętnościach dedukcji. Jego postać jest pełna sprzeczności – jest zarówno aspołecznym geniuszem, jak i człowiekiem empatycznym. Z pewnością potwierdza to jego troskliwy stosunek do swojego przyjaciela, doktora Watsona.

● Elizabeth Bennet (bohaterka stworzona przez Jane Austen w Dumie i uprzedzeniu). Elizabeth to silna i inteligentna kobieta, która nie akceptuje konwencji społecznych swojej epoki. Jej żywe dialogi, inteligentne spostrzeżenia i niezależny charakter czynią ją niezapomnianą postacią literacką.

Harry Potter (bohater stworzony przez J.K. Rowling w serii powieści Harry Potter). Harry to sierota o nadprzyrodzonych zdolnościach. Jego historia jest pełna przygód, przyjaźni i walki ze złem. Dzięki swoim czarodziejskim umiejętnościom, wykorzystywanym w dobrych celach, chłopiec staje się literackim idolem młodszych czytelników całym świecie.

● Atticus Finch (bohater stworzony przez Harpera Lee w Zabić drozda). Atticus to prawnik z miasteczka w Alabamie, który broni czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt. Jego postać jest symbolem siły moralnej, uczciwości, sprawiedliwości, jak również odwagi.

● Frodo Baggins (bohater stworzony przez J.R.R. Tolkiena we Władcy pierścieni). Frodo to mały hobbit, którego misją jest zniszczenie Jedynego Pierścienia i pokonanie Ciemnego Władcy Saurona. Jego heroizm, oddanie sprawie, a przy tym wewnętrzne konflikty sprawiają, że jest niezwykle wyrazistym bohaterem.

Przykłady bohatera literackiego z rodzimego podwórka

Wiedźmin, znany również jako Geralt z Rivii (bohater stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego w serii powieści z tzw. cyklu wiedźmińskiego). Wiedźmin to bohater o niezwykłej głębi i złożoności. Jest on zawodowym łowcą potworów, który przemierza świat pełen niebezpieczeństw i magii. Jego postać charakteryzuje się nie tylko wyjątkowymi umiejętnościami w sztuce walki, ale również bogatym życiem duchowym. Wiedźmin jest bowiem samotnikiem, który przeżywa konflikty wewnętrzne oraz próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie. Geralt to symbol moralnej uczciwości, odwagi i wrażliwości, co czyni go jednym z najbardziej fascynujących bohaterów literackich współczesnej literatury fantastycznej.

● Paulina (bohaterka cyklu powieści Justyny Piec-Głogowskiej pt. Skomplikowana). Paulina jest młodą lekarką, która musi sobie radzić w życiu ze skomplikowanymi sytuacjami, a przy tym podejmować trudne decyzje. To osoba niezwykle wrażliwa, ale też potrafiąca twardo stąpać po ziemi. Jako bohaterka powieści przekonuje swoją postawą Czytelnika, że to, co wydaje się w życiu niemożliwe, wcale nie musi takie być. Liczy się wiara i determinacja. Z pewnością taka pozytywna postawa bohaterki może być niezwykle inspirująca. Jak wiemy, czytelnicy lubią bohaterów literackich, którzy mogą być jednymi z nas, a dodatkowo, swoim przykładem, budują naszą motywację.

Przykłady bohatera literackiego – podsumowanie

Podsumowując, powyższe postaci to tylko nieliczne przykłady bohatera literackiego. Postaci te wyróżniają się swoją głębią, autentycznością i są charakterystyczne. Krótko mówiąc, na zawsze zapadają w pamięć Czytelnika.

(PK)