fbpx

Powtórzenia w tekście – jak ich uniknąć?

Powtórzenia w tekście to problem, który może obniżyć jakość każdej publikacji. Czy to artykuł, esej, powieść, czy praca naukowa, to nadmiar powtórzeń może Czytelnika zniechęcić do czytania. Skutecznie straci on zainteresowanie publikacją, a poza tym trudniej mu będzie zrozumieć przekaz autora. Jak więc unikać powtórzeń i tym samym sprawić, aby tekst czytało się lekko, łatwo i przyjemnie?

Główne przyczyny powtórzeń i pomocne narzędzia redakcyjne

Jedną z głównych przyczyn powtórzeń jest ubóstwo słownictwa. Aby temu zapobiec, warto pracować nad słownictwem i poszukiwać synonimów. Jeśli użyjesz tego samego słowa kilkakrotnie w krótkim odstępie, to spróbuj znaleźć jego zamiennik. Na przykład zamiast wielokrotnie powtarzać słowo „ważne”, można użyć takich synonimów, jak: „kluczowe”, „istotne” czy „znaczące”.

W niektórych przypadkach powtórzenia w tekście wynikają z braku konsekwencji w używaniu terminologii. Upewnij się, że w całej publikacji stosujesz właściwe i jednolite nazewnictwo.

Zbyt długie zdania i rozwlekłe akapity również sprzyjają powtórzeniom. W takich przypadkach Autor może stracić rachubę używanych zwrotów czy fraz. Staraj się pisać krótkie, zwięzłe zdania i dbaj o równowagę między długością akapitów. Tym samym tekst będzie przejrzysty i bez trudu wychwycisz podobne niedociągnięcia.

Monotonna struktura zdań także może prowadzić do powtórzeń. Eksperymentuj z różnymi formami gramatycznymi i konstrukcjami zdaniowymi, aby urozmaicić swój tekst.

Jeśli zamierzasz napisać naprawdę dobrą książkę, to pamiętaj, że nie liczy się w niej wyłącznie opowiadana historia. Zwróć szczególną uwagę na budowanie narracji i opisów, bo powtórzenia mogą tu wiele zepsuć. Wyobraźmy sobie opis przyrody, gdzie w co drugim zdaniu czytamy, że ptaki szybują po niebie… 🙂

Co innego dialogi. Tutaj, jak w życiu, mówimy ładniejszą lub brzydszą polszczyzną. Powtórzenia w tekście rozmowy…? Bądźmy tolerancyjni, bowiem taka może być koncepcja Autora.

Warto również skorzystać z dostępnych narzędzi redakcyjnych, do których należą specjalne programy do analizy tekstu pod kątem powtórzeń. Pomogą one szybko wskazać fragmenty, w których Autor użył zbyt często pewnych słów lub zwrotów.

Powtórzenia w tekście?! Można ich uniknąć!

Powyżej podałem kilka wskazówek, jak uniknąć powtórzeń. Cechą dobrego pisarza jest dbanie o to, aby publikacja nie była chaotyczna. Liczę na to, że moje rozważania będą dla Was pomocne w pisaniu ciekawych i zróżnicowanych tekstów. Pamiętajmy, że dobra książka, niezależnie od wartości merytorycznej, ma w sobie także wartość wynikającą z poprawności i atrakcyjności językowej.

Nawiasem mówiąc, aby o tym wszystkim napisać, musiałem nadużyć słowa… „powtórzenie”. No cóż, bywa i tak, że inaczej się nie da. 🙂

(PK)