Pisanie książki wymaga zarówno kreatywności, jak i dyscypliny. Każdy pisarz, niezależnie od posiadanego doświadczenia, przechodzi przez podobne etapy pracy. Droga ta, choć różni się w szczegółach, kończy się na ogół wydaniem publikacji. Zależy to jednak od wielu czynników…
Inspiracja, wena twórcza i systematyczność
Pierwszym krokiem jest znalezienie pomysłu. Inspiracje mogą pochodzić z różnych źródeł. Zazwyczaj są to jakieś zdarzenia, rozmowy, własne przeżycia, zasłyszane historie, a nawet sny. W poszukiwaniu inspiracji wiele osób korzysta również z książek, filmów czy sztuk teatralnych. I nie chodzi tu bynajmniej o powielanie czyichś pomysłów, tylko o wyzwolenie własnej kreatywności.
A gdy już pojawiła się inspiracja, to nadszedł czas, aby zasiąść do pisania. Do tego trzeba mieć z kolei wenę twórczą – sam pomysł nie wystarczy. A ona nie zawsze pojawia się tak łatwo. Dlatego też, aby nie zmarnować swojego potencjału twórczego, pisarz musi narzucić sobie właściwą dyscyplinę pracy. Osobiście radzę, aby codziennie „wykroić” na pisanie książki choćby kilkanaście minut. Zapewniam, że z czasem pójdzie już znacznie łatwiej, gdyż systematyczność pomaga przełamać blokadę twórczą.
Pisanie książki wymaga poświęceń
Tak więc, kiedy pomysł już istnieje, pisarz przystępuje do pracy. Na tym etapie kluczowe jest nakreślenie fabuły i opisanie bohaterów. Niektórzy autorzy dokładnie planują każdy rozdział, zanim napiszą pierwsze zdanie. Inni zaś wolą dać się prowadzić opowieści, odkrywając jej szczegóły w trakcie pisania.
Doświadczeni pisarze na ogół mają już własne, sprawdzone metody pracy, natomiast debiutanci dopiero je wypracowują.
Napisanie samego tekstu książki to tylko połowa sukcesu. Następnym krokiem jest znalezienie wydawcy. Doświadczeni autorzy mają z reguły ugruntowaną pozycję na rynku, więc w pewnym sensie są uprzywilejowani. Ich nazwisko często przyciąga Czytelników, dlatego mogą liczyć na większą przychylność wielu wydawnictw, a niekiedy sami dyktują warunki. Z kolei początkujący pisarze muszą wykazać się nie tylko talentem, ale też determinacją, najczęściej wysyłając swoje manuskrypty do wielu wydawnictw. Alternatywą mogą być platformy self-publishingowe, które dają możliwość wydania książki na własną rękę. Jednak w tym przypadku autorzy nie mogą liczyć na dobrą dystrybucję czy przemyślaną promocję. To tylko niektóre wady samopublikowania.
Praca nad własną książką nie jest łatwym procesem, albowiem wymaga wielu poświęceń i ciągłej nauki. Nie ma też co liczyć na sukces bez systematycznej pracy. A na koniec przydałby się łut szczęścia w poszukiwaniu wydawcy, który potrzebny jest zwłaszcza debiutantom. Podsumowując, pisanie książki to proces, który daje wiele satysfakcji, ale jest przy tym ogromnym wyzwaniem.
(PK)