fbpx

Jak znaleźć wydawcę własnej książki?

Napisanie książki to niewątpliwie imponujące osiągnięcie. Niemniej znalezienie odpowiedniego wydawcy może być równie ważne, aby Twoje dzieło dotarło do szerszej publiczności. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci, jak znaleźć wydawcę własnej książki.

Dokonaj wstępnej selekcji wydawnictw

Swoje poszukiwania rozpocznij od przeglądania stron internetowych różnych wydawnictw. Sprawdź, jakie książki publikują i w czym się specjalizują. Zastanów się, czy Twoja książka wpisuje się w obszar ich działalności. Zorientuj się również, czy chętnie nawiązują współpracę z nowymi autorami i debiutantami. Zwracam uwagę na oba te warianty, bowiem nie wiem, czy jesteś pisarzem z dorobkiem czy początkującym. Oczywiście dla Twojej oceny istotny będzie także fakt, jak długo wydawnictwo działa na rynku. Byłoby fatalnie, gdybyś podpisał umowę wydawniczą z wydawcą, który nagle przestanie odbierać od Ciebie telefony i odpowiadać na maile. Mogłoby się okazać, że związałeś się umową na kilka dobrych lat, a Twoje dzieło trafi ad acta. Piszę o tym, gdyż zdarza się, że do naszego wydawnictwa trafiają porzuceni przez takiego „wydawcę” autorzy. Oczywiście staramy się im pomóc, na ile to możliwe.

Prześledź opinie o wydawnictwie i przygotuj propozycję wydawniczą

Gdy już dokonasz wstępnej selekcji, to koniecznie prześledź opinie innych twórców, którzy już z danym wydawcą współpracowali. Opinie innych pisarzy mogą dostarczyć cennych wskazówek. Niemniej do niektórych z nich, zwłaszcza negatywnych, należy podchodzić ostrożnie. Nie zawsze tak bywa, że współpraca nie wyszła z winy wydawnictwa.

Popracuj nad propozycją wydawniczą, która jest niezwykle istotnym elementem w procesie poszukiwania wydawcy. Przedstawiając swoje dzieło potencjalnemu wydawcy, upewnij się, że przygotowałeś starannie zarówno manuskrypt, jak i samą propozycję wydawniczą. A jak ją przygotować, pisałem na blogu bodajże w lipcu tego roku w artykule pod tytułem… Propozycja wydawnicza. Profesjonalizm w prezentacji może zdecydować o tym, czy wydawca zainteresuje się Twoją książką.

Śledź ogłoszenia dotyczące projektów literackich, które często na swoich stronach publikują wydawnictwa. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na swoją książkę, zwłaszcza jeśli odpowiada ona aktualnym trendom i potrzebom rynku.

Jak znaleźć wydawcę własnej książki – kilka słów na koniec

W tym materiale postarałem się dać Ci kilka ważniejszych wskazówek, jak znaleźć wydawcę własnej książki. Trochę wiem na ten temat, ponieważ z wydawaniem książek i czasopism mam do czynienia od kilku dekad. Liczę na to, że niniejsze opracowanie okaże się pomocne w Twoich poszukiwaniach.

(PK)