Poeci poszukają i pytają, kto wydaje wiersze? Dziś wydawnictwa najczęściej oferują powieści, eseje, biografie, kryminały i wiele innych pozycji z różnych gatunków literackich. Tymczasem utwory z gatunku liryki zwykle nie cieszą się ich zainteresowaniem. Na pewno chlubnym wyjątkiem jest Wydawnictwo Borgis, które bardzo ściśle współpracuje z poetami, a ich tomiki sukcesywnie trafiają do księgarń. Wydawnictwo realizuje dla nich ciekawe projekty i konkursy literackie. Ale, jak wiemy, wyjątek potwierdza regułę. Faktycznie większość wydawców unika poezji. Dlaczego tak się dzieje?
Co stoi na przeszkodzie?
Zacznijmy od tego, że poetów jest wielu. Znacznie więcej niż na przykład powieściopisarzy. Dodatkowo niektórzy twórcy próbują swoich sił w tym gatunku z uwagi na jego krótką formę literacką. Poza tym w dzisiejszych czasach osób, które regularnie czytają wiersze, nie jest aż tak dużo. Prawdę mówiąc, znacznie mniej niż miłośników innych gatunków literackich.
Wydawnictwa wiedzą, iż poezja to gatunek trudny do wypromowania i sprzedaży. Dużo łatwiej wylansować dobrą powieść, którą można opisać fabułą lub tematyką i przedstawić Czytelnikom jako emocjonującą historię. Wiersze są subiektywne i trudniejsze do opisania w sposób przyciągający uwagę. Wydawnictwa muszą więc zmagać się z wyzwaniem, jak skutecznie zaprezentować wartość poezji. W efekcie większość z nich po prostu go nie podejmuje. A szkoda, bowiem liryka od wieków była ważną częścią naszej kultury narodowej.
Kolejna przeszkoda, która dla wielu wydawnictw jest trudna do pokonania, to konkurencja z darmowymi źródłami. W dobie Internetu wiersze można znaleźć na blogach, stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Wydawnictwa zakładają, że ludzie nie są gotowi płacić za tomiki poezji, gdyż do twórczości poetów mają z reguły bezpłatny dostęp.
Bez wątpienia poezja jest gatunkiem, który wymaga starannej i szczególnej edycji. Dobry wiersz to nie tylko zbiór słów, ale także przemyślane kompozycje ukrytych dźwięków i znaczeń. Redaktorzy muszą poświęcać wiele czasu na analizę i korektę wierszy, co jest kosztowne i czasochłonne. Trzeba zatrudniać wysoko wykwalifikowanych redaktorów, a nie każde wydawnictwo może sobie na to pozwolić. No właśnie, i znów pojawił się aspekt finansowy…
Kto wydaje wiersze? Wiadomo, że my!
Ale co by nie mówić, poezja pozostaje ważnym i wartościowym gatunkiem literackim. Istnieją wydawnictwa specjalizujące się w publikacjach poetyckich, które wspierają poetów i promują ich twórczość. Do takich wydawców, jak już wspomniałem wcześniej, należy nasze Wydawnictwo Borgis. Co więcej, w księgarni wydawnictwa istnieje nawet cały dział poświęcony poezji. I już wiadomo, kto wydaje wiersze! 🙂
(PK)