fbpx

Napisać powieść, nie czytając książek – oto jest zadanie

Pisanie powieści to fascynująca podróż do świata literatury, o której marzą niejedni. A co zrobić, gdy na co dzień zajmujemy się sprawami przyziemnymi, krucho z czytaniem, ale nagle naszła nas wena twórcza? Czy naprawdę trzeba być bardzo oczytanym, aby napisać dobrą książkę? W tym artykule spróbuję na to pytanie odpowiedzieć. Zasugeruję też rozwiązanie tym twórcom, którzy chcieliby napisać powieść, nie czytając książek.

Czytanie a pisanie

Bez wątpienia dla Pisarza czytanie to sposób na podnoszenie umiejętności literackich. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których Autorzy mogą rozważyć pisanie bez czytania książek.

Jedną z takich okoliczności jest bogate życiowe doświadczenie. Dajmy na to, czyjeś życie obfituje w niezwykłe przeżycia, takie jak: podróże, praca w unikalnym zawodzie lub osobiste historie. Niewątpliwie jest to potencjał do tworzenia fascynujących opowieści.

Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy jest się osobą o wyjątkowej wyobraźni i zdolnościach do kreatywnego myślenia. Wówczas można eksperymentować z oryginalnymi pomysłami i technikami pisarskimi, co może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Nie są to częste przypadki, jednak się zdarzają.

Notabene tacy twórcy o naturalnym drygu do pisania mogą liczyć na wsparcie redakcyjne naszego wydawnictwa. Oczywiście każdą propozycję wydawniczą poddajemy przynajmniej wewnętrznej recenzji. Niemniej, jeśli maszynopis wydawniczy pozytywnie przejdzie etap oceny, to zespół redakcyjny Wydawnictwa Borgis z pewnością doprowadzi tekst książki do perfekcji.

Dlaczego czytanie jest takie ważne?

Jak już ustaliliśmy, niektórzy Autorzy mogą tworzyć bez sięgania po książki innych pisarzy. Jednakże warto wiedzieć, dlaczego czytanie jest tak istotne dla kariery pisarza. Jest wiele korzyści, które z tego płyną. Otóż między innymi czytanie rozwija słownictwo Twórcy, pomaga w doskonaleniu stylu i zrozumieniu zasad gramatycznych. Książki dostarczają też inspiracji i pokazują różne techniki literackie, a także styl narracyjny. A przy okazji można uczyć się na przykładach i inspirować innymi autorami. I nie ma w tym nic złego. Dzielenie się dorobkiem intelektualnym jest niezbędne do rozwoju kultury. Natomiast z punktu widzenia czysto praktycznego czytanie książek pomaga zrozumieć, co jest popularne wśród Czytelników. Tego typu informacja pomoże każdemu Pisarzowi wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku.

Trudniej napisać powieść, nie czytając książek, ale…

Czy można napisać powieść, nie czytając książek? Teoretycznie tak, ale takim Autorom przychodzi to zdecydowanie trudniej niż twórcom oczytanym. Niemniej świetny pomysł na książkę, pasja, determinacja i współpraca z dobrym wydawcą to zespół czynników, które mogą przynieść sukces. 

(PK)