fbpx

Jak zarobić na książce?

Napisanie książki to bez wątpienia spora satysfakcja dla każdego autora. Jednak dla wielu z nich twórczość jest też szansą na dodatkowy dochód. Od razu powiem, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo zarobić na książce. Z drugiej strony jest to możliwe, jeśli spełni się kilka warunków, o których piszę w dalszej części niniejszego opracowania.

Tematyka i jakość

Zacznijmy od tematyki i jakości. Twoja książka powinna oferować czytelnikom treści, które ich poruszą i zainteresują. Zwyczajnie rzecz biorąc, powinna ona być bardzo ciekawa, oryginalna, a jednocześnie skierowana do jak największego audytorium czytelników. Oczywiście niemal każdy autor uważa, że jego książka jest najlepsza i jedyna w swoim rodzaju… Dlatego też dobry pisarz powinien mieć pewien dystans do swojej twórczości. Aby go zachować, należałoby książkę poddać profesjonalnej recenzji. I tutaj przechodzimy do kolejnej kwestii, jaką jest jakość. Otóż zarówno poziom Twojej książki, jak i jej potencjał rynkowy mogą ocenić wyłącznie specjaliści. Nie obejdzie się bez współpracy z wydawcą w oparciu o stosowną umowę wydawniczą. Jest kilka rodzajów umów z autorami, o czy pisałem w jednym z poprzednich materiałów. To tak na marginesie.

Marka osobista, dystrybucja i promocja

Zainwestuj czas w budowanie marki osobistej. Obecność w mediach społecznościowych i blogowanie to skuteczne sposoby na rozpoznawalność pisarza. Przez ostatnich kilka lat świat książki zmienił się diametralnie. Nie wystarczy napisać dobrą książkę, trzeba jeszcze bardzo aktywnie współdziałać z wydawnictwem, aby osiągnąć sukces, w tym finansowy. Rozwój marki osobistej jest w tej współpracy niezwykle ważnym czynnikiem. Dobre wydawnictwo zapewni natomiast właściwą dystrybucję i postara się Twoją książkę wypromować. Od całego, przemyślanego spektrum tych działań zależy potem zapłata dla autora. Podsumowując, aby zarobić na książce, trzeba aktywnie współdziałać na kilku polach.

Można zarobić na książce

Da się zarobić na książce, ale czasami trzeba… wydać ich kilka. Rzadko się zdarza, żeby debiutant zawojował świat literacki. Tak było na przykład w przypadku Paulo Coelho czy Joanne Kathleen Rowling. Prawdą jest bowiem, że nawet największy talent, zanim go czytelnicy docenią, najpierw musi się na rynku utrzymać. A to wymaga czasu i konsekwencji. Czytelnicy powinni mieć możliwość przyzwyczajenia się do stylu autora i do jego twórczego potencjału. To trudna droga, ale gdy już ją pokonamy, wówczas… zaczniemy zarabiać. 😊

(PK)