fbpx

Jak wygląda promocja książki? Współdziałaj z wydawcą!

Napisanie książki to wyjątkowe osiągnięcie, ale prawdziwym wyzwaniem jest jej promocja. W erze cyfrowej kluczowym narzędziem spopularyzowania twórczości literackiej bez wątpienia staje się Internet. Natomiast nie istnieje jedna uniwersalna metoda, która pozwalałaby na wypromowanie na rynku każdego dzieła. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak wygląda promocja książki, może zawierać jedynie ogólne wskazówki postępowania. Bardzo ważna dla sukcesu książki jest jak najlepsza współpraca w tym zakresie pomiędzy autorem i wydawcą. Najwięcej działań spoczywa na barkach wydawnictwa. Niemniej, jeśli włączy się do nich sam Autor, wówczas o sukces będzie znacznie łatwiej.

Kilka ważnych kroków

Zainwestuj w profesjonalną, dedykowaną Twojej książce stronę internetową. Upewnij się, że jest czytelna, atrakcyjna i łatwa w nawigacji. Powinna zawierać wszelkie informacje na temat książki, autora oraz recenzje czytelników.

Na swojej stronie internetowej zbuduj bazę subskrybentów za pomocą formularzy. Regularnie wysyłaj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach związanych z Twoją książką. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiednich nagłówków oraz treści, które zaintrygują i przyciągną czytelników.

Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych. Stwórz własne profile autorskie na platformach, takich jak: Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn. Regularnie publikuj informacje związane z procesem pisania, zdradzaj kulisy tworzenia, udostępniaj fragmenty książki i zachęcaj do udziału w dyskusjach.

Załóż blog autorski, na którym będziesz dzielić się swoją twórczością, inspiracjami i doświadczeniem związanym z pisaniem. Regularność i unikalna, wartościowa treść to podstawa skutecznej promocji.

Zdobądź recenzje od czytelników, blogerów książkowych i recenzentów literackich. Udostępniaj pozytywne opinie na swojej stronie internetowej oraz portalach społecznościowych.

Nawiąż współpracę z blogerami książkowymi oraz influencerami literackimi. Poproś ich o recenzję i udostępnienie informacji o Twojej książce.

Jak wygląda promocja książki? – podsumowanie

Okazuje się, że Autor może wykonać wiele działań wspomagających promocję własnej książki. W tym samym czasie wydawca, który posiada gotowe narzędzia marketingowe, wykonuje swoją pracę. Oczywiście wszystkie działania należy skoordynować, aby nie wkradł się do nich chaos. Zaangażowanie autora w promocję nie zastąpi pracy wydawcy, lecz będzie wartością dodaną. Nowoczesne wydawnictwo, oprócz standardowych działań marketingowych, przeprowadzi też całą gamę procesów optymalizacyjnych SEO (ang. Search Engine Optimization).

Podsumowując, od tego, jak wygląda promocja książki, w dużej mierze zależy dalsza kariera pisarza.

(PK)