fbpx

Gdzie wydać e-booka?

Na pewno zastanawiasz się, czy wydać e-booka we własnym zakresie, czy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy. Masz więc do wyboru self-publishing albo współpracę z wydawnictwem. O tym, który wybór jest lepszy dla Ciebie, musisz zdecydować sam. Ja tylko spróbuję Ci pomóc w jego dokonaniu.

Gdzie wydać e-booka? – porównanie opcji

Gdzie wydać e-booka – na własną rękę czy z wydawnictwem? Oba podejścia mają swoje zalety i wady, a odpowiedni wybór zależy od Twoich celów, zasobów oraz preferencji. Poniżej przedstawiam porównanie obu opcji, które pomoże Ci podjąć trafną decyzję.

Na własną rękę, czyli self-publishing

Zalety self-publishingu, czyli samopublikowania:

 • Sam decydujesz o okładce, redakcji technicznej, w tym kroju pisma, formacie publikacji, cenie i marketingu e-booka. Nie musisz poddawać się proponowanym przez wydawnictwo sugestiom.
 • Proces self-publishingu jest często szybszy niż tradycyjny proces wydawniczy.
 • Autor otrzymuje większy udział w zyskach ze sprzedaży e-booka, ponieważ nie dzieli się nimi z wydawnictwem. Oczywiście, jeśli po działaniu w pojedynkę zyski się w ogóle pojawią… 🙂

Wady self-publishingu:

 • Wszystkie obowiązki spoczywają na Tobie. Samodzielnie musisz zająć się edycją, projektowaniem okładki, redakcją techniczną, marketingiem i dystrybucją e-booka. Może to wymagać wielu umiejętności, czasu i wysiłku. Podsumowując, ogromny wysiłek organizacyjny i wątpliwe, aby Twój e-book znalazł się w dobrej księgarni. Twój e-book może nie trafić do Czytelników.
 • Małe są szanse, abyś samodzielnie wydał e-book w sposób profesjonalny. W efekcie będzie to miało negatywny wpływ na odbiór jego treści.
 • Mniejsza rozpoznawalność. Samodzielnie promując e-booka, może być trudniej dotrzeć do szerokiej publiczności. Wymaga to rozbudowanego zaplecza w mediach społecznościowych czy blogosferze, które to posiadają wydawnictwa.

Z wydawnictwem

Zalety współpracy z wydawnictwem:

 • Profesjonalne wsparcie. Wydawnictwo oferuje profesjonalną edycję, w tym redakcję, korektę językową i techniczną, projekt okładki, a także wsparcie w promocji. Uzyskujesz dostęp do doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci wydać e-booka w sposób profesjonalny.
 • Uzyskujesz rozpoznawalność, ponieważ współpraca z renomowanym wydawnictwem może znacząco zwiększyć rozpoznawalność Twojego e-booka i zachęcić do jego zakupu.
 • Współpracując z wydawnictwem, masz pewność, że Twój e-book trafi do księgarń.
 • Możliwość wydania publikacji drukiem. Dobre wydawnictwo oferuje możliwość wydania Twojej książki również w postaci drukowanej.

Wady współpracy z wydawnictwem:

 • Wydawnictwo może wymagać poważnego podejścia do publikacji. Zaproponuje przeprowadzenie profesjonalnej korekty językowej. Nie wszyscy Autorzy to lubią, ponieważ uważają to za ingerencję w tekst. Polemizowałbym… Publikacja z błędami nie przysporzy Autorowi chwały, niezależnie od wartości merytorycznej dzieła.
 • Dłuższy proces wydawniczy. To prawda. Tradycyjny proces wydawniczy na pewno trwa dłużej niż self-publishing. Jest żmudny, ale też bardziej profesjonalny. Coś za coś…

Gdzie wydać e-booka? – moja subiektywna opinia

Decyzja o wydaniu e-booka samodzielnie czy z wydawnictwem zależy od Twoich celów i preferencji. Jeśli piszesz głównie dla siebie i małego grona odbiorców, to self-publishing może być odpowiednią opcją. Natomiast, jeśli traktujesz swoją twórczość poważnie i chcesz zaistnieć na rynku, wówczas lepiej zaufaj doświadczonemu wydawnictwu. Dla dobra dzieła i swojego własnego… 🙂

(PK)