Czy marzysz o napisaniu i wydaniu własnej książki dla dzieci? Masz fantastyczne pomysły, a może nawet gotowy tekst, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chcę wydać książkę dla dzieci, ale nie wiem, jak – z tym problemem styka się wielu początkujących pisarzy. Postaram się pomóc, pokazując, jaką drogę powinni przejść autorzy książek dla dzieci, aby zrealizować swoje postanowienie, a niekiedy marzenie.
Na początek pomysł i koncepcja
Pierwszym krokiem jest znalezienie pomysłu na fabułę książki. Zastanów się, co chciałbyś dzieciom przekazać. Czy to będzie bajka, opowieść przygodowa czy może książka edukacyjna? Istotne jest, abyś miał jasny cel, przesłanie, a w przypadku bajek – morał. Bez koncepcji utworu nie należy siadać do pisania.
Czas na pisanie i redakcję tekstu
Teraz nadszedł czas na proces pisania książki. Zadanie to może być zarówno ekscytujące, jak i wymagające. Pamiętaj, że utwory dla dzieci powinny być przystępne, interesujące i odpowiednie do wieku Czytelnika. Staraj się tworzyć ciekawe, barwne postaci i niezwykłe historie, bowiem bez tego nie przyciągniesz dziecięcej uwagi.
Po napisaniu tekstu przejrzyj go uważnie. Popraw błędy gramatyczne i stylistyczne. Możesz także poprosić o pomoc znajomych lub zwrócić się do profesjonalnego redaktora.
W przypadku książek dla najmłodszych dzieci ilustracje odgrywają istotną rolę. Jeśli jesteś grafikiem, to świetnie, ale jeśli rysujesz jak Jaś Fasola, to lepiej powierz tę czynność komuś z odpowiednimi kwalifikacjami. Warto przy tym wiedzieć, że kolorowe ilustracje bardzo podnoszą koszty druku. Ma to głównie znaczenie w sytuacji, gdy rozważasz wydanie książki drukowanej, a nie tylko w postaci e-booka. Prawdę mówiąc, w przypadku książek dla dzieci rzadko mamy do czynienia wyłącznie z e-bookami. Nie wyobrażam sobie czytania maluchom książki na dobranoc… z czytnika. Ale może to tylko moje uprzedzenia. 🙂
Chcę wydać książkę dla dzieci – sam czy z wydawnictwem?
Pewnego dnia postawisz ostatnią kropkę – maszynopis będzie gotowy. Chcę wydać książkę dla dzieci, tekst gotowy, co dalej? – pomyślisz, siedząc w fotelu. W dobie szybko rozwijających się technologii, a w ślad za tym rynku wydawniczego, pojawiają się różne możliwości. Jest self-publishing, czyli samopublikowanie, ale też są nowoczesne wydawnictwa, które zrobią za Ciebie niemal wszystko. W przypadku zamiaru wydania książek dla dzieci stanowczo nie polecam samopublikowania. Będziesz miał wciąż pod górkę. Co z redakcją techniczną? Co z pracami graficznymi? Jaki wybrać format książki? Na jakim papierze wydrukować? Jaki rodzaj oprawy wybrać? Co z numerem ISBN? Jak wstawić książkę do księgarń? Co z promocją? Jak rozliczyć sprzedaż? Itd. itp.
Nie marnuj swojego talentu i zaufaj profesjonalistom. Krótko mówiąc, wydaj z nami! Faktem jest, że współpraca Wydawnictwa Borgis z Autorami literatury dziecięcej układa się znakomicie. Każdego roku wydajemy wiele naprawdę bardzo wartościowych utworów dla dzieci. Można zapoznać się z nimi w Księgarni Borgis, a także niemal we wszystkich innych księgarniach. Poza tym jesteśmy wydawcą antologii współczesnych polskich bajkopisarzy pt. Księga bajek najnowszych. Nawiasem mówiąc, już niedługo ukaże się tom 2 tego unikalnego zbioru bajek.
(PK)