fbpx

Gdzie wydać poezję?

Pisanie poezji to wyjątkowa forma wyrażania siebie, która może poruszyć serca Czytelników i przekazać najgłębsze emocje. Jednakże wielu poetów, zwłaszcza początkujących, zastanawia się, gdzie znaleźć odpowiednie miejsce dla publikacji swoich dzieł. Odpowiedź na pytanie, gdzie wydać poezję, nie jest wcale taka prosta.

Są takie miejsca…

W dzisiejszych czasach Internet to źródło ogromnych możliwości dla pisarzy, w tym poetów. Istnieje wiele platform online, na których można dzielić się z innymi swoją twórczością.

Jeśli chcesz czuć się niezależny i zachować pełną kontrolę nad procesem wydawniczym, to atrakcyjną opcją wydaje się self-publishing. Ten sposób publikacji pozwala samemu decydować o kształcie i promocji własnych utworów. Osobiście nie jestem zwolennikiem samopublikowania, bowiem nie wydaje mi się, żeby twórca mógł znać się na wszystkich niuansach wydawania. A jeśli popełni jakiś błąd, to może okazać się on decydujący dla dalszej kariery literackiej. Poeto, powiedz z ręką na sercu, czy znasz się na redakcji technicznej albo na korekcie językowej?! Czy wiesz, jak zaplanować wszystkie parametry techniczne dzieła przed jego drukiem lub choćby publikacją e-booka?! Jeśli tak, to… czapki z głów! 🙂

Pamiętajmy jednak, że wyjątek potwierdza regułę.  

Ale wróćmy do miejsc, w których mógłbyś starać się o wydanie swoich wierszy. Są wśród nich redakcje czasopism literackich. Niektóre z nich publikują poezję, choć nie jest łatwo, zwłaszcza debiutantom, przejść pozytywnie etap recenzji.

Gdzie wydać poezję? Jest taki rodzimy wydawca…

Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie wydać poezję, to może pomyśl o tradycyjnych wydawnictwach literackich. Wprawdzie są one wymagające, ale jeśli Twoja poezja jest wyjątkowa i wartościowa, to może przekonasz recenzentów. Bardzo ważne jest umiejętne sporządzenie propozycji wydawniczej. I to jest ta dobra informacja. Niestety jest jeszcze ta gorsza. Otóż mało jest na polskim rynku wydawnictw, które stawiają na lirykę. Nie jest bowiem tajemnicą, że tomiki poezji nie sprzedają się tak dobrze jak książki z wielu innych gatunków literackich. Mam na myśli m.in. romans, kryminał czy fantastykę.

A na koniec znów dobra informacja. Jest taki rodzimy wydawca, który lubi pracować z poetami i na nich stawia. Mam na myśli Wydawnictwo Borgis, które z chęcią wydaje tomiki poetyckie, w tym antologię dzieł współczesnych autorów Poezja naszych dni. Pod koniec tego roku ukaże się piąta już edycja tego unikalnego zbioru. Zaraz potem, na początku przyszłego roku, odbędzie się konkurs poetycki Poeta naszych dni – 2023. Nagrodą główną będzie wydanie własnego tomiku poetyckiego na koszt Wydawnictwa Borgis. Udział w nim będą mogli wziąć autorzy wierszy, którzy opublikowali je w powyższej antologii. Szczegóły konkursu pojawią się już wkrótce na stronie wydawnictwa w zakładce „konkursy literackie”.

(PK)