Wielu uzdolnionych autorów zastanawia się, czy pisarz musi posiadać wykształcenie wyższe. Myślę, że dobrze byłoby, albowiem na pewno okaże się to pomocne w procesie twórczym, jakim jest pisanie powieści. Od razu jednak zaznaczę, że jest wiele przykładów autorów, którzy nie kończyli uniwersytetów, a zrobili ogromną karierę. Ale o tym wspomnę jeszcze pod koniec dzisiejszych moich rozważań. Tak więc w czym wykształcenie pomaga twórcom słowa pisanego?
Zalety wykształcenia
● Umiejętności językowe. Osoby z solidnym wykształceniem często posiadają lepsze umiejętności językowe, co może przekładać się na jakość ich pisania. Mam na myśli gramatykę, ortografię i styl.
● Wiedza tematyczna. Osoby wykształcone mogą lepiej rozumieć niektóre tematy czy problematykę, co przyczynia się do powstawania bardziej wiarygodnych i głębszych treści.
● Techniki pisarskie. Studiowanie literatury i stylów pisarskich wzbogaca m.in. techniki narracyjne i kreowane postaci, a także pomaga w budowaniu atrakcyjnych światów. Dzięki temu fabuła staje się bardziej złożona i bardziej interesująca.
● Analiza krytyczna. Wykształcenie może pomóc we właściwej analizie swojego dzieła oraz wykorzystywaniu konstruktywnej krytyki, co z kolei prowadzi do doskonalenia umiejętności pisarskich.
Pisanie powieści nie zna ograniczeń
Za chwilę sam sobie zaprzeczę, choć na swoją obronę zaznaczę, iż wyjątek potwierdza regułę. 😊
Otóż wiele znakomitych książek napisali autorzy, którzy nie mieli możliwości otrzymania dyplomu jakiejkolwiek uczelni wyższej. Można powiedzieć, że zadziałała tu iskra boża, która rozpaliła kreatywność i wyobraźnię twórcy. Wśród nich są tacy sławni pisarze, jak: laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury William Faulkner, Mark Twain czy Charles Dickens.
Podsumowując, należy stwierdzić, iż pisanie powieści nie jest czyimkolwiek przywilejem. Wykształcenie jest oczywiście znacznym ułatwieniem w realizacji pisarskich zamierzeń. Niemniej przykłady pokazują, iż niekiedy doświadczenie życiowe w połączeniu z pasją i determinacją są jeszcze większym bonusem. Może też się zdarzyć, że ograniczeniem staną się pewne ramy, które wyznacza wiedza. A wówczas tylko wyobraźnia twórcy, a nie posiadanie dyplomu, będzie w stanie poza nie wyjść. Tak więc, jeśli masz wenę, to nie zwlekaj i zasiądź do pisania, gdyż praca nad książką to fascynujący proces… samokształcenia.
(PK)