fbpx

Kto publikuje wiersze?

W świecie literatury wiersz wciąż pozostaje niezmiennie pięknym, pełnym emocji i subtelnych niuansów sposobem wyrażania myśli i uczuć. Jednakże zanim trafi do rąk Czytelnika, to musi najpierw znaleźć wydawcę, a następnie przejść przez cały proces wydawniczy. Dlatego też pierwszym krokiem, który powinien wykonać zwłaszcza debiutujący poeta, jest zorientowanie się, kto publikuje wiersze.

Poezją trzeba się dzielić. Nie powinna trafiać do szuflady. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Wszystko w naszych rękach

Na rodzimym rynku niewiele wydawnictw w ogóle zajmuje się publikowaniem poezji. Niestety nie jest to ten gatunek literacki, który cieszy się wśród wydawców i księgarń dużym zainteresowaniem. Podstawową przyczyną jest jego niszowość. To po pierwsze. A po drugie tomiki poetyckie zwykle przegrywają konkurencję z prozą, głównie z powieściami. Wniosek jest taki, że to od nas wszystkich zależy, co będzie z polską poezją. A więc, od wydawnictwa, które powinno chętniej wydawać wiersze. Następnie od księgarń, które powinny chętniej przyjmować je do sprzedaży. I na końcu od Czytelników, którzy powinni chętniej utwory poetyckie kupować i czytać. Podsumowując, wszystko w naszych rękach.

Kto publikuje wiersze? – jest takie wydawnictwo…

To prawda, jest takie wydawnictwo, które doskonale współpracuje z poetami. Otóż Wydawnictwo Borgis od wielu lat w dużej mierze skupia się na poezji. Szczególnie w czasie pandemii i po jej zakończeniu jego nakładem ukazało się wiele utworów lirycznych. Dostępne są w księgarniach w całej Polsce.

Nawet całkiem niedawno wyszedł debiutancki tomik poetycki Katarzyny Zawiszy pt. Miłość, a już niedługo na półki księgarń trafi zbiór wierszy Sary Ghazaryan pt. HE(art). Przypomnę, iż Autorka ta jest zdobywczynią I miejsca w konkursie literackim Poeta naszych dni – 2022.

Wracając do tematu, kto publikuje wiersze, spieszę poinformować, iż wciąż trwa nabór do tomu 6 antologii poetyckiej Poezja naszych dni. Zbiór ten również wydaje Wydawnictwo Borgis.

Wydawanie wierszy to proces pełen wyzwań, dający ogrom satysfakcji, gdy dzielimy się ze światem twórczością pełną wrażliwości. Autorom, którzy pytają, kto publikuje wiersze, mogę odpowiedzieć, że robią to ludzie z pasją, którzy cenią i kochają poezję. Nie muszę chyba dodawać, że mam na myśli zespół naszego wydawnictwa. 🙂

(PK)