fbpx

Jak wydać powieść w wydawnictwie tradycyjnym?

Opublikowanie powieści w wydawnictwie tradycyjnym może wydawać się zadaniem niezwykle trudnym dla wielu początkujących pisarzy. Ale czy tak jest w istocie? Moim zdaniem najlepiej w odpowiednim momencie skontaktować się z takim wydawcą i poznać szczegóły ewentualnej współpracy. W dobrym wydawnictwie redaktor doradzi Ci, jak wydać powieść i poprowadzi przez etapy procesu wydawniczego. Przynajmniej tak jest w Wydawnictwie Borgis, w którym pracuje wielopokoleniowy zespół z pasją.

Kilka wskazówek, jak wydać powieść

Zrozumienie procesu oraz kroków niezbędnych do podjęcia może znacznie ułatwić zadanie. Oto kilka podstawowych kroków, które należy podjąć, aby wydać powieść w wydawnictwie tradycyjnym:

Ukończ powieść. Zanim pomyślisz o przekazaniu manuskryptu do wydawnictwa, ukończ dzieło i popraw je, na ile potrafisz. Innymi słowy przejrzyj całość i usuń błędy. Dopilnuj, aby fabuła oraz postaci były spójne. Całość musi mieć w pełni logiczną konstrukcję.

Przygotuj propozycję wydawniczą. Wydawnictwa oczekują, że przekazany im materiał autorski spełni określone standardy. Prześlij pocztą elektroniczną książkę lub jej fragment, a najlepiej streszczenie. Warto zwróć się do swojego potencjalnego wydawcy z zapytaniem, co powinno takie portfolio zawierać. Każde wydawnictwo może mieć własne w tej kwestii oczekiwania. Jeśli gdzieś nie uzyskasz konkretnej odpowiedzi, to nie drąż dalej tematu i skieruj się w inne miejsce. Oznacza to bowiem, że nie jest to zespół redaktorów, z którym warto współpracować.

Wybierz odpowiednie wydawnictwo. To jakby kontynuacja powyższej myśli. Upewnij się, że dobrze trafiłeś. Tak więc przed wysłaniem swojego manuskryptu dokładnie zbadaj różne wydawnictwa, aby znaleźć te, które specjalizują się w tematyce Twojej powieści. Upewnij się również co do ich wiarygodności.

Bądź cierpliwy i wytrwały. Poszukiwanie wydawcy może okazać się procesem dość żmudnym. Ważne jest, aby nie tracić wiary w siebie i w wartość swojego dzieła oraz stale doskonalić swoje umiejętności pisarskie.

Przyjmij konstruktywną krytykę. Jeśli otrzymasz informację zwrotną od wydawnictwa, bądź otwarty na sugestie i propozycje poprawek doświadczonych redaktorów. Konstruktywna krytyka może okazać się niezwykle cenna i pomóc w doszlifowaniu dzieła.

Umiejętności i talent to nie wszystko

Podsumowując, wydanie książki w wydawnictwie tradycyjnym może być wymagającym procesem, ale również właściwą drogą do sukcesu. Wiele zależy nie tylko od umiejętności i talentu pisarza, lecz także od jego determinacji i otwartości na konstruktywną krytykę.

(PK)