fbpx

Ile kosztuje wydanie wierszy?

Na pytanie, ile kosztuje wydanie wierszy, nie jest łatwo odpowiedzieć. Spróbuję wyjaśnić, dlaczego.

Otóż odpowiedź zależy od wielu czynników. Przykładowo takich jak: ilość wierszy, które chcemy wydać, jakość przygotowania materiału autorskiego i parametry techniczne dotyczące przyszłego tomiku poetyckiego. Ważna jest także wielkość nakładu. Oczywiście to tylko niektóre uwarunkowania wpływające na cenę książki. Przeanalizujmy po kolei najważniejsze z nich.

Jakość materiału autorskiego

Każdy manuskrypt, który wpływa do wydawnictwa, wymaga prac redakcyjnych. W dobrej praktyce wydawniczej nigdy się nie zdarza, aby ominął on etap redakcji tekstu. Jeśli gdziekolwiek miało to miejsce, to oznacza tylko, że wydawca nie dołożył starań, aby tomik poetycki ukazał się bez błędów. Zawsze albo zabraknie kropki, albo przecinka, albo trafi się literówka, albo…

Krótko mówiąc, możliwości jest co niemiara

Z premedytacją pozbawiłem się kropki na końcu poprzedniego zdania, żeby podobną sytuację zobrazować. 😊

Tak więc nakład pracy redakcyjnej to są koszty, które w dużej mierze zależą od Autora, czyli od jakości materiału autorskiego.

Parametry techniczne i nakład

W tym przypadku, bez uzgodnień parametrów technicznych tomiku z Autorem, raczej nic o tej części kosztów przedsięwzięcia wiedzieć nie będziemy. Mam na myśli m.in. takie ustalenia, jak: projekt okładki, format publikacji, jakość papieru oraz gramatura, a także kolorystyka. Istotny przy tym jest też nakład tomiku, czyli ilość drukowanych egzemplarzy. Bez tych danych na pytanie, ile kosztuje wydanie wierszy, można by pół żartem odpowiedzieć pytaniem „a ile kosztuje samochód?”. Wiadomo, iż samochody są w różnej cenie, a mówiąc, że widełki mamy w tym przypadku duże, to mało powiedziane… 😊

Jak się dowiedzieć, ile kosztuje wydanie wierszy?

Co należy zrobić, aby dowiedzieć się, ile kosztuje wydanie wierszy? Podsumowując, droga do uzyskania tej informacji jest następująca:

● Po pierwsze, jeśli masz już przygotowane wiersze do swojego autorskiego tomiku, to zgłoś się do Wydawnictwa Borgis. Bardzo chętnie uzgodnimy z Tobą wszelkie dane potrzebne do wyceny, którą następnie bezzwłocznie sporządzimy.

● Po drugie, jeśli weźmiesz udział w projekcie Poezja naszych dni, wówczas taką informację uzyskasz natychmiast. Znajdziesz ją po prostu na stronie naszego wydawnictwa, ponieważ cena za publikację w powyższym zbiorze jest stała. A to dlatego, że Poezja naszych dni jest antologią, w której wszystkie parametry wydawnicze określamy z góry. Twoje wiersze ukażą się obok wierszy innych poetów, ale zapewniam, że to dobry wybór. Każdego roku nasi poeci uczestniczą w konkursie Poeta naszych dni, którego laureaci wydają swoje tomiki na koszt organizatora. Nawiasem mówiąc, niedawno rozpoczęliśmy nabór do tomu 6 antologii Poezja naszych dni, do udziału w którym serdecznie poetów zapraszam!

(PK)