W ubiegłym tygodniu obiecałem, że przybliżę Wam twórczość naszych rodzimych bajkopisarzy. Postanowiłem skupić się Autorach, którzy opublikowali swoje utwory w antologii Księga bajek najnowszych. Będę to robił sukcesywnie. Zapraszam więc do części 1 opracowania, które zatytułowałem po prostu Współcześni bajkopisarze polscy.
Zatem moimi dzisiejszymi bohaterami będą: Maja (Maya) Baczyńska oraz Elżbieta Guźniczak.
Maja (Maya) Baczyńska – bajkopisarka wielu talentów
Na co dzień nasza bajkopisarka jest m.in. muzykiem, reżyserką i autorką tekstów. To laureatka wielu nagród muzycznych, poetyckich, filmowych, jak również teatralnych.
Z ważniejszych osiągnięć Mai (May’i) Baczyńskiej podkreśliłbym I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim O złotą Pszczołę. Ponadto I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Śląski Shakespeare. Jednak to tylko niektóre spośród jej licznych osiągnięć konkursowych.
W Księdze bajek najnowszych Maja (Maya) Baczyńska opublikowała bajkę pt. Mała Senna. Jest to wzruszająca opowieść o drewnianej lalce Różyczce, pajacyku, koniku na biegunach, dobrym lalkarzu Adamie i bezdomnej sierotce. Bajka opowiada o odzyskiwaniu tego, co utracone. Mówi o miłości, której, w walce ze smutkiem, nie przeciwstawią się żadne dobra materialne.
W naszej rzeczywistości Mała Senna to zręcznie napisana, sugestywna, a nade wszystko pouczająca bajka dla najmłodszych.
Elżbieta Guźniczak – filolożka i bajkopisarka
Nasza bajkopisarka jest z wykształcenia filolożką rosyjską. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza publikacjami w Księdze bajek najnowszych wydała wcześniej swój autorski zbiór bajek pt. Słomkowy kapelusz i inne bajki.
W naszej antologii Elżbieta Guźniczak zaprezentowała dwa utwory: Aleppo i Pyrlandia.
Pierwsza z tych bajek mówi o konflikcie wyznawców islamu i chrześcijaństwa. Waśń wywołało podstępne ścięcie drzewka pomarańczowego. A drzewko to było czarodziejskie, bowiem stale rodziło i pomnażało owoce. Bajka opowiada o waśni, którą zakończyły szczere i nieskażone nienawiścią dzieci. Autorka podnosi temat tolerancji, której brak prowadzi ostatecznie do wojen.
Natomiast bajka Pyrlandia to opowieść o królestwie, w którym powszechna żądza niepohamowanego bogacenia się omal nie spowodowała jego samozagłady. Królestwo uratowała dobroć i poświęcenie króla. Jest to historia z takim mianowicie przesłaniem, że przykład idzie z góry.
Uważam, że obie bajki Elżbiety Guźniczak na pewno są wartościowe. Niemniej, co przecież nie jest tu ujmą, utwory te Autorka kieruje do nieco starszych dzieci.
Współcześni bajkopisarze polscy – Księga bajek najnowszych (tom 2)
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej odsłonie projektu Wydawnictwa Borgis Księga bajek najnowszych. Współcześni bajkopisarze mogą opublikować swoje dzieła ku radości dzieci i z pewnością… części dorosłych.
(PK)