fbpx

Twórczość bajkopisarzy – portretów część 2

okładka książki Księga bajek najnowszych tom 1

W dzisiejszym materiale chciałbym przybliżyć Czytelnikom sylwetki i twórczość kolejnych współczesnych bajkopisarzy polskich. Oto oni: Ewa Kaczmarczyk i Piotr Kałążny. Oboje opublikowali swoje utwory w antologii Księga bajek najnowszych t. 1, która w ubiegłym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Borgis

Ewa Kaczmarczyk – wszechstronna bajkopisarka

Nasza bajkopisarka pochodzi z Radomska. W mieście tym się urodziła i mieszka do dziś. Poza bajkami pisze również wiersze, opowiadania i ikony. Ewa Kaczmarczyk jest autorką kilkunastu książek. Są wśród nich: Zaczarowane bajki babci Ewy, Kim są jeże, Szczęśliwi na 100%, Ulotna jak anioł, Dziewczyna z sąsiedztwa, Ten Czas i NieMożliwe. Autorka publikowała także swoje utwory w licznych wydawnictwach periodycznych i antologiach.

Ewa Kaczmarczyk jest również uzdolnioną organizatorką. Pisarka założyła grupę poetycką Zamyślenie i Salon poezji inaczej. Autorka prowadzi Radomszczański Uniwersytet III Wieku, a ponadto jest członkinią Stowarzyszenia Literackiego Ponad”. 

W antologii Księga bajek najnowszych t. 1 nasza wszechstronna Autorka opublikowała uroczą bajkę pt. Przygody Zuzia, Halika i Esterki. Opowiada ona o beztroskiej zabawie trójki rodzeństwa na łonie przyrody. W bajce nie zabrakło motylków, pszczółek, biedronek, konika polnego czy wiewiórki. Pojawił się też tajemniczy Niebieski Ptaszek, który jest głównym towarzyszem dziecięcej zabawy. W tej bajce najbardziej spodobały mi się barwne opisy. To duża jej zaleta, gdyż na pewno pobudzą one dziecięcą wyobraźnię. Przygody Zuzia, Halika i Esterki to spokojna historyjka, którą dobrze jest przeczytać maluchowi na dobranoc.

Piotr Kałążny – muzyk i bajkopisarz

Nasz bajkopisarz urodził się w Krotoszynie. Piotr Kałążny zaczął już pisać pierwsze wiersze i teksty do własnych utworów muzycznych jako nastolatek. To właśnie muzyka bardzo pociągała młodego twórcę, który w następstwie ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Muzyka, literatura i kontakt z wyjątkowymi ludźmi kształtowały wrażliwość, a także poczucie estetyki przyszłego bajkopisarza. Ale to narodziny syna szczególnie zainspirowały Piotra Kałążnego do pisania wierszy i bajek dla dzieci.

W Księdze bajek najnowszych Piotr Kałążny opublikował trzy krótkie bajki pisane wierszem. 

Pierwsza z nich pt. Tama miłości opowiada o pomysłowych krasnoludkach, które postanowiły pomóc ludziom. Ich wynalazek ma sprawić, że opadną złe emocje i wszyscy zaczną być wobec siebie mili.

Zamiast armat – będzie deszcz, zamiast strzałów będzie śnieg

Druga bajka pt. Gitarka również jest o krasnoludkach. Skrzaty postanowiły wydobyć z instrumentu najpiękniejsze dźwięki. I to się im udało. Dzięki temu cudowna melodia sięgnęła nieba.

Natomiast bohaterami trzeciej bajki-wierszyka pt. Obórka są: kura, koziołek i szczur. Utwór trochę przypomina wierszyki dla najmłodszych Jana Brzechwy. Jest lekki, zabawny, ale też pouczający.

Twórczość współczesnych bajkopisarzy w antologii Księga bajek najnowszych

Dziś przedstawiłem twórczość dwojga bajkopisarzy współczesnych. Ich bajki na pewno przypadną dzieciom do gustu. Za tydzień napiszę o innych twórcach, którzy opublikowali swoje utwory w pierwszym tomie zbioru historyjek dla najmłodszych Księga bajek najnowszych.

A na zakończenie dobra wiadomość… W naszym wydawnictwie czekamy też na kolejne talenty, bowiem wciąż trwa nabór do tomu drugiego księgi bajek.

(PK)