fbpx

Antologia bajek – portretów część 3

okładka książki Księga bajek najnowszych tom 1

W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Borgis ukazała się antologia bajek pt. Księga bajek najnowszych t. 1. Co tydzień staram się zaprezentować Czytelnikom twórczość bajkopisarzy, którzy opublikowali w niej swoje dzieła. Dzisiaj przedstawię pokrótce kolejne dwie postaci, ważne dla współczesnego polskiego bajkopisarstwa. Zdecydowanie są to nietuzinkowe osobowości: Bożena Kraczkowska i Justyna Piec-Głogowska

Bożena Kraczkowska – bajkopisarka z renomą

Bożena Kraczkowska pochodzi ze Świdnika k. Lublina, ale od kilkudziesięciu lat mieszka na Warmii i Mazurach. Nasza bajkopisarka cieszy się ugruntowaną renomą w świecie literackim. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Związku Literatów Polskich O/Olsztyn (sekretarz), a także Stowarzyszenia Dziennikarzy RP O/Olsztyn. Członkostwo w organizacjach twórczych jest świadectwem wysokiej oceny, jaką Bożenie Kraczkowskiej wystawiło środowisko kultury. 

Twórczyni ma w swoim dorobku wiersze, opowiadania, powieści dla dzieci i młodzieży. Jest też autorką tekstów do piosenek. A poza tym komponuje, śpiewa i zajmuje się fotografiką. Jednym słowem Bożena Kraczkowska to bardzo wszechstronna Autorka.

W Księdze bajek najnowszych t. 1 Bożena Kraczkowska opublikowała rymowaną bajkę Przygody wigilijnej gwiazdki. Jest to ciepła świąteczna opowiastka o dziadku, wnuczkach, mamie, tacie i wigilijnym stole, i, rzecz jasna, o gwiazdkach. Utwór nie za długi, nie za krótki, lecz w sam raz… 

Przygody wigilijnej gwiazdki to dzieło bardzo dobrze napisane. Uważam, że niełatwo jest dobrać odpowiednie słowa w bajce rymowanej. Jest bowiem ważne, aby zachowując rym, używać słów, które najlepiej oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. A bajka Bożeny Kraczkowskiej taką właśnie jest. 

Justyna Piec-Głogowska – autorka bestsellerów i bajkopisarka

Justyna Piec-Głogowska to autorka młodego pokolenia, która przebojem weszła do polskiej literatury. W swoim dorobku literackim ma już dwie bestsellerowe powieści: Skomplikowana i Skomplikowana. 5 lat później. Nawiasem mówiąc, obie ukazały się nakładem Wydawnictwa Borgis.

Nasza Autorka pochodzi z Radoszyc, ale obecnie mieszka w Kielcach. W antologii Księga bajek najnowszych t. 1 opublikowała dwie urokliwe bajki, których bohaterami są zwierzęta.

Pierwsza z nich to moim zdaniem bardzo mądra bajka pt. Bajka o żabce, która nie mogła zasnąć. Jest to historyjka o żabce, której przyjaciele po kolei doradzali, co powinna zrobić, aby pokonać bezsenność. Żabka rad posłuchała i wszystkie zebrane w jedną całość pomogły jej smacznie zasnąć. A morał z tego chyba taki wynika, że wspaniale jest mieć wokół siebie prawdziwych przyjaciół, na których można polegać.

Druga bajka nosi tytuł Kolorowy słoń. Oprócz zwierzątka z trąbą w utworze występują: zebra, małpka, żyrafa, lew, struś i tygrys. W tej historyjce wszyscy próbują rozwiązać problem słonika, który cierpi z powodu swojego szarego koloru skóry. Podobnie jak wiele innych zwierząt chciałby być kolorowy. Czy przyjaciołom udało się coś z tym zrobić…? Przeczytajcie sami, a najlepiej wspólnie z Waszymi pociechami. Podpowiem jedynie, że jest to bajka z happy endem… jak wszystkie. A nauka z niej płynie taka, że istotne jest, jacy jesteśmy wewnątrz, a nie jaki wygląd przydzieliła nam Matka Natura. W tej bajce również nie obeszło się bez udziału niezawodnych przyjaciół. Oj, warto się nimi otaczać! 🙂

Antologia bajek – co dalej?

Za tydzień przybliżę Wam sylwetki i twórczość kolejnych Autorów z pierwszej edycji zbioru Księga bajek najnowszych. Nadmienię, że nadal przyjmujemy zgłoszenia do tomu drugiego. Antologia bajek powinna ukazać się nakładem Wydawnictwa Borgis jeszcze w tym roku. Zatem wszystkich bajkopisarzy serdecznie zapraszam do udziału w naszym projekcie!

(PK)