fbpx

Style pisania powieści

Style pisania powieści to temat niezmiernie ważny szczególnie dla pisarzy debiutujących. Istnieje ich wiele, a wybór konkretnego zależy od twórcy i treści, jaką chce przekazać Czytelnikom. W niniejszym materiale zwrócę uwagę na kilka z nich, które uważam za najważniejsze.

Jest w czym wybierać

Zacznijmy od stylu realistycznego. Bazuje on na opisach rzeczywistości w sposób wierny i dokładny. Autorzy tego stylu starają się oddać codzienne życie, postaci i zdarzenia tak, jak występują w realnym świecie. Przykładem takiej powieści jest Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego

Następnie przyjrzyjmy się stylowi romantycznemu, który często skupia się na emocjach i pasjach bohaterów. Powieści tego stylu mogą dotykać tematów miłości, przyrody, egzotycznych miejsc i niezwykłych przygód. Za przykład może tu posłużyć Duma i uprzedzenie Jane Austen.

Kolejnym interesującym stylem jest styl gotycki, który kojarzy się z atmosferą tajemnicy, grozy i niepokoju. Powieści gotyckie często zawierają opisy nawiedzonych zamków, upiorów, zaklęć i innych elementów paranormalnych. W tym przypadku nie sposób pominąć wybitnego dzieła Mary Shelley Frankenstein.

Z interesujących stylów wymieniłbym też styl postmodernistyczny, z elementami stylu eksperymentalnego, bowiem przyjmuje on, że wszystko już było. W literaturze postmodernizmu znajdziemy bowiem przemieszanie gatunków, połączenie w jednym utworze faktów i fikcji literackiej, lingwizm czy symultanizm. To tylko niektóre cechy stylu postmodernistycznego, do którego zalicza się m.in. powieść Gra w klasy Julio Cortázara.

Z kolei styl minimalistyczny charakteryzuje się oszczędnym użyciem słów i prostą prozą. Właśnie dlatego najczęściej są to krótkie powieści. Autorzy tego stylu starają się wydobyć istotę sytuacji i postaci za pomocą niewielkiej ilości skromnych opisów. Przykładem może tu posłużyć powieść Stary człowiek i morze Ernesta Hemingwaya.

Z kolei styl eksperymentalny to sposób pisania, który bada granice literatury i często łamie konwencje. Autorzy korzystają wówczas z nietypowych technik narracyjnych, jak np. zmiana perspektywy narracji, niechronologiczna struktura czy złożone zagadnienia językowe. Jednym z najsłynniejszych dzieł eksperymentalnych jest powieść Jamesa Joyce’a Ulisses

Style pisania powieści – podsumowanie

Bez wątpienia style pisania powieści roztaczają przed pisarzami ogromną gamę twórczych możliwości. Przykłady, które przedstawiłem, są tego niezbitym dowodem. Niemniej ważne jest zrozumienie, iż nierzadko powieści łączą w sobie różne elementy stylów. Tym samym czasami trudno przyporządkować je do jednej, konkretnej kategorii. Dobry pisarz to ktoś niezwykle kreatywny i jego wizja literacka nie zawsze podporządkuje się przyjętym kanonom. Jednakże właśnie dzięki temu do rąk Czytelników trafiają takie utwory literackie, od których nie możemy się oderwać. 

(PK)