fbpx

Stan czytelnictwa w Polsce

Czytelnictwo w naszym kraju jest tematem, który wywołuje wiele dyskusji. W obliczu szybkich zmian technologicznych i rosnącej konkurencji ze strony mediów elektronicznych powstaje pytanie o stan czytelnictwa w Polsce. Spróbuję dokonać pewnego podsumowania.

Czy Polacy czytają książki?

Według danych GUS z 2020 roku 44,2% osób w wieku 16-74 lat zadeklarowało, iż w ciągu ostatniego roku przeczytało książkę. To oznacza, że w danym okresie nieco ponad połowa dorosłej populacji nie sięgnęła po żadną lekturę. Jest to liczba, która może budzić niepokój wśród miłośników czytelnictwa.

W kolejnych latach, zwłaszcza w warunkach pandemii, można było odnotować lekki wzrost zainteresowania książkami. Ostatnio jednak ponownie nieco ono zmalało.

Nie będzie chyba zaskoczeniem, jeśli powiem, iż wśród czytelników dominują osoby wykształcone lub uczące się. Tradycyjnie już najbardziej oczytane są kobiety, które sięgają po książkę niemal dwa razy częściej niż mężczyźni. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na czytelnictwo w Polsce jest wiek. Młodsze pokolenie, zwłaszcza osoby w przedziale wiekowym 16-24, czytają znacznie mniej niż osoby starsze.

Co czytamy i jakie czyhają zagrożenia?

Warto zaznaczyć, że choć e-booki i audiobooki zyskują na popularności, to jednak Polacy wciąż cenią sobie książki w wydaniu papierowym. Największym zainteresowaniem wśród rodzimych czytelników cieszą się literatura piękna i obyczajowa, jak też kryminały.

Czytelnictwo w Polsce nadal stanowi istotny element kultury narodowej, niemniej istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na jego spadek. Jakie więc czyhają zagrożenia? Otóż, literatura najbardziej powinna obawiać się konkurencji ze strony wszechstronnych smartfonów, mediów elektronicznych, gier wideo i innych form wirtualnej rozrywki. Sądzę, że głównie to jest przyczyną tego, że młodzież czyta coraz mniej książek.

Stan czytelnictwa w Polsce – zawsze może być lepiej

Mamy jednak wpływ na stan czytelnictwa w Polsce i wiele zależy od nas samych. Nadal istnieją obszary, które wymagają uwagi i działań mających na celu promocję czytelnictwa, szczególnie wśród młodzieży. Dla miłośników książek i branży wydawniczej istnieje potrzeba kontynuowania działań edukacyjnych i kulturalnych, aby zachować bogactwo polskiej tradycji literackiej. Bezspornie czytelnictwo w Polsce jest ważnym elementem kształtowania kultury narodowej, wobec czego zasługuje na szczególną uwagę i wsparcie. Nawet, jeśli uznamy, że nie jest aż tak źle, to przecież zawsze może być lepiej.

(PK)