fbpx

Rola redaktora w procesie wydawniczym

Termin „redaktor” wywodzi się z łacińskiego słowa redactus, oznaczającego „porządkować” lub „układać”. Już w czasach starożytnych używano tego określenia w kontekście osób odpowiedzialnych za organizację tekstów i ich przygotowanie do publikacji. Ta historyczna konotacja świetnie oddaje istotę jego pracy w dzisiejszych czasach. Obecnie redaktor nadal dba o porządek, spójność i czytelność tekstu. Niemniej to nie jedyne jego zadania. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, na czym polega rola redaktora we procesie wydawniczym.

Profesjonalizm, umiejętność komunikacji i pasja

Profesjonalizm redaktora to nie tylko znajomość zasad języka i stylu, to także wiedza o specyfice gatunku literackiego i grupie docelowej. Dzięki temu redaktor potrafi doradzić, jak uczynić tekst bardziej przekonującym i atrakcyjnym. W dzisiejszych czasach redaktor coraz częściej pełni różne funkcje w procesie wydawniczym. Jest również korektorem, który eliminuje błędy, a czasem nawet redaktorem technicznym, dbającym o układ typograficzny czy przygotowanie tekstu do druku.

Właściwa komunikacja z Autorami to podstawa sukcesu każdej współpracy. Redaktor musi umieć połączyć wizję pisarza z własną oceną tekstu. Jasne i konstruktywne przekazywanie uwag, poparte uzasadnieniem, pomaga budować zaufanie. Autorzy czują wówczas, że redaktor jest sprzymierzeńcem, a nie krytykiem.

Nie można też zapominać o pasji. To właśnie ona pozwala redaktorowi nie tylko czerpać radość z pracy, ale również zarażać nią pozostałych pracowników wydawnictwa. Każdej publikacji, która powstaje przy jego udziale, towarzyszą niezwykłe emocje, którymi chętnie dzieli się z innymi. Prawdziwy redaktor to taki, który pracuje w wydawnictwie z miłości do książek.

Musztarda po obiedzie

Niekiedy Autorzy decydują się na wydanie swojej książki w modelu self-publishingu. Wtedy na ogół nie mają pełnej opieki redakcyjnej, jaką oferują wydawnictwa tradycyjne. Brak profesjonalnych etapów redakcji może skutkować publikacją tekstu z błędami językowymi, logicznymi czy technicznymi. Rola redaktora w procesie wydawniczym staje się zrozumiała natychmiast po ukazaniu się takiej książki. Niestety, jak to się mawia, jest to już musztarda po obiedzie. Podsumowując, współpraca ze specjalistą jest konieczna, by uniknąć kompromitujących niedociągnięć i stworzyć książkę, spełniającą oczekiwania rynku i… samego Autora.

Rola redaktora w podsumowaniu

Obecnie rola redaktora w procesie wydawniczym jest znacznie szersza niż niegdyś. Polega ona na doskonałym przygotowaniu zawodowym, ale też szczególnej umiejętności komunikacji z Autorem i wykonywaniu swojego zawodu z pasją. Dopiero współgranie tych trzech elementów można nazwać mądrym i fachowym wspieraniem pisarzy w ich twórczej pracy

(PK)