fbpx

Przedmowa do książki – jak ją napisać?

Przedmowa do książki to zawsze jej niezwykle ważna część. To od niej Czytelnik zacznie lekturę dzieła, dlatego warto poświęcić czas i uwagę na jej napisanie. Niech będzie ciekawa, inspirująca i zachęcająca do dalszego czytania. W tym artykule omówię kroki, które pomogą Ci napisać błyskotliwą przedmowę do Twojej książki.

Dla kogo piszesz?

Przed rozpoczęciem pisania przedmowy ważne jest, aby zrozumieć, dla kogo piszesz. Twoi Czytelnicy mogą mieć różne oczekiwania i zainteresowania, dlatego warto przemyśleć, co jest dla nich najważniejsze. Czy to jest wprowadzenie do treści książki, powiązanie treści z autorem czy coś zupełnie innego?

Ton przedmowy powinien pasować do charakteru całego dzieła. Jeśli Twoja książka jest poważna i zawiera wiele informacji merytorycznych, to przedmowa powinna odzwierciedlać tę powagę. Jeśli natomiast jest to książka lekka czy też wręcz humorystyczna, wówczas dobrze byłoby, aby przedmowa też taka była.

Pamiętaj, że pierwsze zdanie książki jest niezwykle ważne. To moment, w którym musisz przyciągnąć uwagę Czytelnika i zainteresować go dalszą lekturą. Użyj pytania, anegdoty, zacytuj jakiś autorytet lub zastosuj inne ciekawe rozwiązanie.

Czy wiesz, że czytelników często interesuje, jak powstała Twoja książka, co skłoniło Cię do jej napisania, skąd wziąłeś wenę twórczą? No właśnie, wyrzuć to z siebie! 

Przedstaw krótko, czego czytelnicy mogą się po Twojej książce spodziewać. W przedmowie możesz podkreślić wszelkie atuty dzieła.

Przedmowa do książki to również doskonałe miejsce do podzielenia się osobistymi przemyśleniami w zakresie podjętej w niej tematyki. Dzięki temu jako Autor staniesz się bliższy Czytelnikowi, a treść będzie dla niego bardziej wiarygodna.

Zakończ przedmowę w sposób, który zostawia Czytelnika z poczuciem, że w dalszej części książki czeka go fascynująca przygoda. Możesz podkreślić korzyści, jakie wynikną dla niego po jej przeczytaniu, w szczególności, jak może wpłynąć na życie lub sposób myślenia.

Książka napisana… przedmowa do książki dopisana

Na koniec nie zapomnij o korekcie językowej. Redakcja tekstu jest bardzo ważna, bowiem błędy językowe, logiczne, ortograficzne czy gramatyczne mogą wszystko zepsuć. Z pomocą przyjdzie Ci zespół redakcyjny dobrego wydawnictwa.

A w podsumowaniu ciekawostka… Dość częstą praktyką jest, że Autor tworzy przedmowę dopiero po napisaniu książki. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może zaskakiwać. Zazwyczaj wtedy zna już jej każdy szczegół. Otóż, dobry pisarz jest uczestnikiem wydarzeń, które sam kreuje. Jednak często potrafi na tyle dać upust swojej wyobraźni, że nie zawsze zawczasu wie, jak one się potoczą. 🙂

(PK)