fbpx

Książka w formie wywiadu

Książki przyjmują wiele różnych form i stylów. Jednym z fascynujących i coraz bardziej popularnych sposobów przekazywania treści literackich jest forma wywiadu. To nie tylko zbiór pytań i odpowiedzi, ale też rozmowy, które pozwalają poznać myśli i życie bohaterów. Są także sposobem przekazywania wiedzy i doświadczeń. Przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu gatunkowi literackiemu, jakim jest książka w formie wywiadu. Zastanowimy się, dlaczego tak wiele osób jest nim zafascynowanych.

Wywiady w literaturze

Książka w formie wywiadu może być fikcją literacką lub rzeczywistą relacją. W przypadku fikcyjnych wywiadów autorzy często kreują wyimaginowanych bohaterów. Rozmawiają z nimi, aby tworzyć historie, które przeważnie kryją w sobie określone przesłanie lub budują temat. Natomiast w przypadku wywiadów rzeczywistych mamy do czynienia z postaciami autentycznymi. Udzielają ich najczęściej znani pisarze, politycy, sportowcy, aktorzy lub inni artyści.

Kilka przykładów

Książka w formie wywiadu może przybierać różne formy i podejmować bogatą tematykę. Pozwolę sobie przytoczyć kilka przykładów. Jednym z nich jest Wywiad z wampirem amerykańskiej pisarki Anny Rice. To historia wampira, który opisuje dziennikarzowi swoje losy. Następnie Dziecko zwane niczym – książka również autora amerykańskiego, Dave’a Pelzera. Jest to autobiograficzna opowieść o znęcaniu się matki nad dzieckiem. Ogólnie rzecz biorąc, dość ponura, lecz poruszająca rozmowa z osobą, która tego nieszczęścia doświadczyła.

W polskiej literaturze po raz pierwszy gatunek ten podjął w 1973 roku Krzysztof Kąkolewski, tworząc wywiad-rzekę z Melchiorem Wańkowiczem pt. Wańkowicz krzepi. W XXI wieku bardzo modne stały się książki w formie wywiadu ze znanymi politykami czy artystami. Na przykład wywiad-rzeka autorstwa Michała Komara pt. Władysław Bartoszewski. Skąd pan jest? czy rozmowa Wojciecha Szczawińskiego z Anną Dymną w książce Warto mimo wszystko. Polecam szczególnie bardzo ciekawą lekturę książki nieSpełnieni, która ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Borgis. W książce tej Agnieszka Jakubek opublikowała cykl rozmów ze znanymi postaciami życia społeczno-kulturalnego w naszym kraju. Na pytania Autorki odpowiadali m.in.: Olga Bończyk, Olga Szymańska, Artur Barciś i Jurek Owsiak.

Książka w formie wywiadu wciąż w modzie

Książka w formie wywiadu oferuje Czytelnikom wiele korzyści. W przypadku fikcyjnych rozmów pozwala wejść w rolę bohaterów, a tym samym utożsamić się z opowiadaną historią. W przypadku wywiadów z osobami autentycznymi Czytelnik ma okazję poznać ich prawdziwe historie. To zaś bywa inspirujące, jak i częstokroć ma wartość edukacyjną. Z drugiej strony książka w formie wywiadu pozwala na eksperymentowanie z narracją i stylem, co sprzyja nowatorstwu w literaturze. Poza tym autorzy, przeprowadzając wywiady z bohaterami, mogą odsłaniać ich wewnętrzne konflikty, motywacje i pokazywać ewolucję osobowości. Dzięki temu stają się oni dla Czytelnika atrakcyjniejsi.

Podsumowując, książka w formie wywiadu to fascynujący gatunek literacki zarówno dla twórcy, jak i Czytelnika. Dlatego też cieszy się niesłabnącą popularnością. A przy okazji okazuje się, że dobrą książkę można napisać… przy rozmowie. 🙂

(PK)