fbpx

Kim jest Tomasz Comba? Jak powstała jego pierwsza książka?

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować autora, który w 2021 wydał z nami książkę „Urojony idealizm”. Jest to niezwykle oryginalna publikacja, której tematyką jest m.in. prawo w funkcjonowaniu społeczeństwa, sprawiedliwość społeczna, struktura nowoczesnego państwa, swobody obywatelskie i ludzka godność. Kolejna publikacja tego Autora jest obecnie w przygotowaniu. Kim jest Tomasz Comba? Jak powstała jego pierwsza książka? Do kogo ją kieruje? Co inspiruje go do pisania? Zobaczcie, co sam autor ma na ten temat do powiedzenia!

Kim jestem?

Nazywam się Tomasz Comba i urodziłem się oraz mieszkam w Poznaniu. W 2017 roku ukończyłem prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2018 roku pracuję w poznańskiej prokuraturze – aktualnie na stanowisku asesora prokuratury, zasilając tym samym prokuratorską kadrę orzeczniczą.

W związku z moim zawodem na co dzień jestem sztywno związany procedurami. Jednakże z uwagi na swoją wrodzoną kreatywność w różnoraki sposób staram się, aby moje myśli oraz pomysły wychodziły na świat. Tak też stało się w przypadku książki, która nosi tytuł „Urojony idealizm”, a która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Borgis.

Stawiam cele i realizuję marzenia

Koniec roku 2019 był trudny, choć jeszcze nikt nawet nie przewidywał tego, co może się wydarzyć później… Natomiast już wtedy sytuacja zarówno w kraju, jak i na świecie była trudna, zaś ja miałem w związku z tym bardzo dużo przemyśleń. Przywitałem Nowy Rok – 2020 i wtedy powstało u mnie ważne postanowienie. Otóż stwierdziłem, że muszę zdynamizować swoje życie i zrealizować swoje cele oraz marzenia. Zacząłem od spisania swojego przekazu do świata i tak usiadłem przy komputerze, po czym napisałem jedno słowo, następnie zdanie, aż w bardzo szybkim tempie spisanych zostało ponad 100 stron. W skrócie pisałem o tym jaki świat mógłby być lepszy, gdyby ludzie zaczęli stosować się do istniejących zasad, gdyby świadomie uczyli się, pracowali oraz szanowali swoją pracę, gdyby byli życzliwi i uczciwi wobec innych, gdyby chcieli zmieniać nasz świat na lepsze, gdyby rozumieli, że to, co nas otacza, zależy wyłącznie od nas… To, zdawałoby się, banalne wnioski, jednak czy ludzie do nich dochodzą? Otóż nie.

Ludzie tkwią w strefie komfortu

Na świecie bywa coraz gorzej, ponieważ ludzie nadal tkwią w swojej strefie komfortu i nie rozumieją, że bez motywowania się do realizowania celów i marzeń w konsekwencji nie dokonują w swoim życiu niczego wartościowego. Jednocześnie swoją obojętnością wobec świata umożliwiają realizowanie celów ludziom, który mają złe zamiary. Jakie są konsekwencje oportunizmu ludzi mówi opowieść będąca niejako drugą częścią książki. Jest to historia trzech osób reprezentujących różne grupy społeczne oraz narodowości, o różnym światopoglądzie, i rozmawiających na temat świata idealnego. Jednak bez umiejętności rozumienia innych ludzi, bez umiejętności rozmawiania i dbania o wspólne dobro nie są w stanie w żaden sposób dojść do konsensusu, zaś skutki tego są tragiczne.

Najważniejsza jest edukacja

Napisanie tej książki było dla mnie bardzo ważne, ponieważ na podstawie obserwacji ludzi uważam, iż najważniejsza jest edukacja. Edukacja, która pozwala wpajać ludziom właściwe wartości i zasady oraz postawy wobec swojego kraju i świata. Jednak taka edukacja musi być obiektywna, właściwie dobrana do wieku oraz dojrzałości ucznia, a przy tym pozbawiona fanatyzmu. Bowiem fanatyczne podejście do określonych poglądów, wyznań, czy po prostu myśli, zawsze jest pozbawione rozsądku i krzywdzi innych ludzi. Każdy człowiek, posiadając wolną wolę, musi mieć swobodę wyboru swoich wyznań, poglądów czy też myśli. Jednak muszą one mieć swoje uzasadnienie, muszą być dojrzałe i świadome, a przy tym nie mogą naruszać wolności innych ludzi. I tak, obywatele rozsądni, świadomi oraz mądrzy, wyposażeni w podstawowe ludzkie wartości, mają wpływ na budowę i rozwój swojego kraju – cywilizowanego i rozwijającego się. Nie trzeba przy tym specjalnie tłumaczyć, iż cywilizowane i rozwinięte kraje przyczyniają się do ochrony naszego świata, do właściwego układu sił, który składa się na wszechobecny pokój. Bez tego sami doprowadzimy się do klęski.

Czego nauczyła mnie pandemia?

Kiedy pisałem książkę, wybuchła pandemia, która tym bardziej uzmysłowiła mi, jak bardzo życie bywa kruche i jak bardzo musimy się spieszyć, aby zdążyć zrealizować swoje marzenia. Ponadto okres ten pokazał, jak istotne jest rozsądek i inteligencja społeczeństwa, stosowanie się obywateli do zasad i przepisów prawnych, a przy tym światłe państwo, które potrafi tworzyć dla swoich obywateli mądre prawo.

Książka okazała się na czasie

Kiedy napisałem, a następnie z nieocenioną pomocą Wydawnictwa Borgis wydałem książkę „Urojony idealizm”, przyszedł rok 2022. W opowieści przedstawiłem historię ukazującą, że nieświadomość i obojętność społeczeństw w perspektywie czasu doprowadza do wojny. Tymczasem nagle wybuchła wojna… Tuż za naszą granicą…

Warto czytać książki, by zmieniać świat na lepsze

Niniejsze pokazuje, że słowo pisane uczy i warto czytać książki, aby poszerzać swoje horyzonty, edukować się i zmieniać dzięki temu świat na lepsze… Bowiem zmieniając siebie, zmieniamy również otaczającą nas rzeczywistość. Będąc tym samym lepszymi ludźmi, zmienimy ten świat na lepsze. Wojny nie wybuchają same, lecz wywołują je ludzie. A przy tym to nie jest tak, że jeden człowiek jest w stanie obrócić nasz świat w horror. To ludzie pozwalają takiemu jednemu człowiekowi realizować swoje straszne wizje. Zatem nie reagując, stajemy się współwinni, o czym wielokrotnie uczyła nas historia.

Właśnie dlatego napisałem tę książkę. Aby zmienić myślenie ludzi, aby ich edukować, aby wzbudzić ich świadomość o własnej wartości. Czy odniosę zamierzony skutek? Nie wiem. Ale wiem, że próbowałem, dlatego wciąż działam i chcę nadal zmieniać świat na lepsze. A Wy?

Chcesz przeczytać „Urojony idealizm”? Książkę znajdziesz tutaj:

https://www.empik.com/urojony-idealizm-comba-tomasz,p1269361202,ksiazka-p?qa=urojony%20idealizm&ac=true

Przeczytaj fragment książki Tomasza Comby “Urojony idealizm”: