fbpx

John Lennon – muzyk i poeta

John Lennon to współzałożyciel, gitarzysta, wokalista oraz kompozytor i autor słów do utworów legendarnego zespołu The Beatles. Jego teksty, pełne głębokich przemyśleń, refleksji nad światem i miłością, przyczyniły się do przewartościowania roli muzyki w kulturze masowej. Jednak poezja Lennona nie ograniczała się wyłącznie do tekstów piosenek. Jego działalność literacka, choć mniej znana, to również obszar twórczości artysty, który wart jest uwagi.

John Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie literaturą i sztuką. W szkole często pisał wiersze i opowiadania, które były odbiciem jego bujnej wyobraźni i specyficznego poczucia humoru. W latach 50. i 60. Lennon zaczął tworzyć teksty piosenek, które stopniowo ewoluowały z prostych, romantycznych ballad do bardziej złożonych, eksperymentalnych form literackich.

Beatlesowska poezja i hymn pokoju

Okres działalności The Beatles to czas, kiedy talent literacki Lennona rozkwitł na dobre. Jego teksty piosenek często wykraczały poza tradycyjne granice muzyki rockowej, wprowadzając elementy surrealizmu, nonsensu i głębokiej refleksji. Utwory takie, jak: Strawberry Fields Forever, I Am the Walrus czy Lucy in the Sky with Diamonds są tego przykładem. Lennon potrafił w mistrzowski sposób łączyć codzienne obserwacje z fantastycznymi wizjami, tworząc w ten sposób wyjątkowy i niepowtarzalny styl.

Zespół The Beatles wykreował wielkich artystów, których drogi musiały się rozejść, bowiem dotychczasowa formuła ograniczała każdego z nich. Wystarczy powiedzieć, że innego beatlesa, Paula McCartneya, uznano po latach za jednego ze 100 żyjących geniuszy. Kto wie, może i John Lennon doczekałby się takiej chwały, gdyby nie jego przedwczesna śmierć.

Tak więc, gdy w 1970 roku zespół The Beatles przestał istnieć, Lennon skupił się na budowaniu całkiem nowego przekazu słownego. Odtąd jego teksty nabierały coraz większej głębi i znaczenia dla całości utworu. Artysta powołał nową grupę o nazwie The Plastic Ono Band, niemniej rola pozostałych członków zespołu sprowadzała się wyłącznie do akompaniamentu. Dlatego w tym przypadku można śmiało mówić o początku kariery solowej dawnej gwiazdy The Beatles.

Albumy, które powstały w tym okresie, takie jak Imagine czy Mind Games, zawierają teksty pełne poetyckich obrazów i głębokich przemyśleń. Tytułowy utwór Imagine stał się hymnem pokoju i jedności. W tym miejscu należy zauważyć, że na twórczość artysty duży wpływ wywarła tocząca się wówczas wojna w Wietnamie.

John Lennon – inspiracje i bogata spuścizna

John Lennon czerpał inspiracje z różnych źródeł literackich, w tym z twórczości Lewisa Carrolla, Jamesa Joyce’a czy Allena Ginsberga. W swojej pracy twórczej korzystał często z takich technik, jak: strumień świadomości, gra słów, a także surrealistyczne obrazy i metafory. Jego kompozycje tekstowe często są pełne absurdu i nonsensu, a przy tym od czasu do czasu zabarwione inteligentnym humorem.

Oprócz tekstów piosenek, Lennon, szczególnie we wczesnym okresie twórczości, pisał opowiadania i wiersze. Dzieła te zebrano w książkach In His Own Write (1964) i A Spaniard in the Works (1965).

Co ciekawe w 2018 roku przekształcono odręczne pismo Lennona na oryginalny font. Otrzymał on nazwę Yoko Ono, na cześć drugiej żony i muzy artysty. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Fundacja Johna Lennona. Można by rzec półserio, że niejeden nowy tekst „wyszedł spod ręki” tego twórcy, choć nie ma go już wśród nas.

W podsumowaniu należy podkreślić, iż John Lennon był postacią niezwykłą, która z pewnością wywarła ogromny wpływ na wiele pokoleń. Artysta zginął z rąk zamachowca 8 grudnia 1980 roku, czyli w wieku zaledwie 40 lat. I choć odszedł przedwcześnie, jego przesłania, a zwłaszcza to dotyczące walki o pokój na świecie, wciąż pozostają aktualne.

(PK)