fbpx

Książka fantasy na fantastyczne wakacje

Dziś zapraszam Czytelników do zapoznania się z jedną z ostatnich premier książkowych Wydawnictwa Borgis. To ciekawa powieść fantasy Adama Radziszewskiego pt. Wyklęty. W niniejszym materiale postaram się przybliżyć nieco jej fabułę. Ale przedtem kilka słów wstępu. Każda bowiem książka fantasy zabiera nas do świata, wiedza o którym może pomóc w zrozumieniu intencji Autora.

Kilka słów wstępu

Są takie momenty w naszym życiu, że pragniemy wyrwać się z codzienności, która nas przytłacza. To taka chwila, gdy próbujemy zapomnieć o problemach, zanurzyć się w świecie wyobraźni i oddać marzeniom. Poszukujemy wówczas strefy komfortu, w której czujemy się w miarę bezpieczni, niczym niezagrożeni, gdzie nikt nas nie skrzywdzi. Niektórzy szukają azylu w swoich snach, ale może się też zdarzyć, że wybierze ktoś podróż, której jeszcze nikt nie odbył.

Droga ucieczki

Właśnie o takiej podróży, która jest niesprawdzoną drogą ucieczki od rzeczywistości, pisze w swojej powieści Adam Radziszewski. Bohaterką tej historii jest dziewczyna o imieniu Nina, której pragnienie wyrwania się z codzienności zaprowadza poza granice naszego wymiaru.

Dzięki pewnemu rytuałowi Nina otwiera portal do nowego świata będącego lustrzanym odbiciem ziemskiego życia. Niby świat taki sam, ale jednak nie do końca. Dziewczyna poznaje przewodnika po tym „nowym świecie”, który okazuje się jednym z tzw. wyklętych. To młody i atrakcyjny mężczyzna.

Czy serce dziewczyny zabije mocniej, czy też zdoła się oprzeć sile młodzieńczych uczuć? Czy miłość międzygatunkowa pokona wszystkie przeszkody? Czym zakończy się ucieczka dziewczyny przed samą sobą i przed prawdziwym życiem? Warto powieść przeczytać, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jak już wspomniałem na wstępie, powieść Wyklęty to historia fantasy. Można by rzec, że stylem przypomina twórczość amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Adam Radziszewski porusza tematy związane z fascynacją młodzieńczą miłością, a także dotyka problematyki samoakceptacji.

Książka fantasy, która zmusza do refleksji

W tej powieści są też pytania, na które trudno jest dziś znaleźć odpowiedź lub po prostu jej nie ma. Czy istnieją inne wymiary, na wzór tych, w których potrafimy poruszać się w naszych snach? Czy wyznaczone przez stereotypy granice pomiędzy dobrem i złem są właściwe, czy też warto się nad nimi głębiej zastanowić? Zresztą pytań pojawia się więcej, gdyż książka Adama Radziszewskiego zmusza do refleksji, a przecież o to chodzi w dobrej literaturze.

Książka fantasy Wyklęty jest już na półkach księgarskich w całym kraju. Na przykład w księgarni Empik, w Świecie Książki, jak też w Księgarni Borgis.

Podsumowując, uważam, że powieść autorstwa Adama Radziszewskiego to idealna propozycja na wakacje. A to dlatego, że właśnie wtedy mamy więcej czasu na wartościową lekturę i wypoczęci chętnie oddajemy się marzeniom. 🙂

(PK)