Wydawanie książek to proces wieloetapowy, który wymaga zaangażowania wielu specjalistów. Grafik w wydawnictwie jest niezwykle ważną częścią całego zespołu. Jego rola jest nieoceniona, ponieważ to on i redaktor techniczny odpowiadają za wizualną stronę dzieła. Spróbuję przybliżyć, na czym dokładnie polega praca grafika i jakie są jego główne zadania.
Projektowanie okładki i inne zadania
Tak więc, czym konkretnie zajmuje się grafik w wydawnictwie? Z pewnością najważniejszym zadaniem grafika jest zaprojektowanie okładki książki. Okładka to wizytówka dzieła, pierwsza rzecz, którą zobaczy potencjalny Czytelnik. To od wrażenia, jakie na nim wywrze, w dużej mierze zależy, czy sięgnie on po daną publikację.
Grafik musi więc stworzyć projekt okładki, który będzie atrakcyjny, ale jednocześnie odda charakter treści zawartych w książce.
Oto najważniejsze etapy pracy grafika:
● Konsultacje. Poprzedzają wykonanie projektu i obejmują analizę wizji autora i wymogów wydawnictwa.
● Badanie rynku. Analiza aktualnych trendów co do wyglądu okładek w danym gatunku literackim.
● Projekt wstępny. Przygotowanie propozycji kilku projektów w formie szkiców.
● Finalizacja projektu okładki. Ostateczne wykonanie projektu uwzględniającego opinię autora i wydawnictwa, a przy tym zgodnie z zadanymi parametrami technicznymi.
Praca grafika nie zawsze kończy się na przygotowaniu okładki. Grafik wykonuje również ilustracje do treści książki. Oznacza to, że musi znać ją naprawdę dobrze. Widać to zwłaszcza w przypadku literatury dziecięcej czy albumów. Ponadto przygotowuje on m.in. materiały reklamowe czy grafiki na media społecznościowe. Każdy z tych elementów musi być spójny z projektem książki, w tym okładki.
Współpraca z innymi działami
Na poszczególnych etapach swojej pracy grafik współpracuje z redaktorami, korektorami, działem marketingu i osobami odpowiedzialnymi za druk. Redaktorzy i korektorzy przekazują mu niezbędne informacje dotyczące treści dzieła. Z kolei dział marketingu potrzebuje atrakcyjnych grafik do promocji książki, zarówno w postaci drukowanej, jak i cyfrowej. Natomiast specjaliści odpowiedzialni za druk książki uzgadniają z nim parametry techniczne publikacji.
Grafik w wydawnictwie jest niezastąpiony
Na koniec warto przypomnieć, że praca grafika w wydawnictwie wymaga doskonałej znajomości specjalistycznego oprogramowania. Podsumowując, w tym zawodzie liczą się kwalifikacje, zmysł estetyczny, kreatywność i umiejętność współpracy z innymi osobami zaangażowanymi w procesie wydawniczym. Ale jest jeszcze coś bardzo ważnego, o czym warto wiedzieć. Istotną cechą dobrego grafika jest zdolność do pracy pod presją czasu. Podobnie zresztą, jak w przypadku każdego innego pracownika wydawnictwa.
Myślę, że wszyscy się zgodzimy, że grafik w wydawnictwie odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie wydawniczym. Bez jego udziału nie ma mowy o atrakcyjnie wydanej publikacji. Jest po prostu niezastąpiony.
(PK)