fbpx

Fikcja literacka – definicja, cechy i przykłady

Co to jest fikcja literacka?

Zastanawiałem się, jak zdefiniować fikcję literacką, bowiem okazuje się, że podawane w różnych źródłach definicje nierzadko się od siebie różnią. Tak więc, fikcja literacka to w literaturze sposób przedstawienia świata innego niż w rzeczywistości. Jest ona efektem doświadczeń życiowych Autora, a także jego twórczych możliwości i umiejętności kreowania nieprawdziwych postaci czy zdarzeń. Najczęstszą jej odmianą jest fikcja o charakterze fabularnym.

Fikcja literacka odnosi się do tekstu pisarskiego, który opowiada wymyślone historie lub przedstawia nieprawdziwe wydarzenia, postaci i miejsca. Autorzy tworzą światy i sytuacje, które są wynikiem ich wyobraźni, a nie odzwierciedleniem rzeczywistości. Fikcja literacka to przeciwstawność literatury faktu.

Kilka ważniejszych cech

W fikcji literackiej ogromną rolę odgrywa narracja, która odpowiada za sposób przedstawiania wydarzeń, opisów czy punktów widzenia. Narrator może być zarówno pierwszoosobowy, gdy historię opowiada główny bohater, jak i trzecioosobowy, czyli abstrakcyjny. Krótko mówiąc, do najważniejszych cech fikcji literackiej należy zaliczyć narrację.

Kolejna jej ważna cecha to różnorodność postaci, które mogą być realistyczne lub fantastyczne.

Nie możemy też zapominać o roli konfliktu, który jest ważnym elementem fikcji literackiej. Może to być konflikt między bohaterami, wewnętrzny konflikt bohatera lub konflikt bohatera z otaczającym światem.

I na końcu, jako równie ważną cechę fikcji literackiej, chciałbym wymienić temat. Często bowiem dotyka ona uniwersalnych tematów, takich jak: miłość, śmierć, przyjaźń, honor czy sprawiedliwość. Autorzy podejmują je, aby przekazać zamyślone przesłanie lub wywołać u Czytelnika określone emocje.

Kilka ciekawych przykładów

Przykładów fikcji literackiej jest naprawdę wiele. Ale weźmy choćby takie dzieło, jak Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Jest to saga fantasy, która przenosi Czytelnika do fantastycznego świata Śródziemia. A w nim walka o Pierścień Władzy decyduje o losach całej krainy.

Albo Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego. To klasyka literatury, niezwykła powieść, która jest analizą moralnych dylematów. Fikcyjny bohater, Rodian Roskolnikow, popełnia zbrodnię i musi zmierzyć się ze wszystkimi wynikającymi z tego czynu konsekwencjami.

Inny ciekawy przykład fikcji literackiej to seria książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling pod tytułem Harry Potter. Bohater walczy ze złem, uciekając się do swoich czarodziejskich mocy.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na dzieło Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza. Jest to powieść realistyczno-fantastyczna, która opowiada historię wielu pokoleń rodu Buendía. W swojej książce pisarz porusza takie tematy, jak: miłość, samotność i tajniki natury ludzkiej.

Powyżej wymieniłem kilka zróżnicowanych dzieł zaliczanych do fikcji literackiej. Niemniej literatura jest czymś w rodzaju oceanu twórczej wyobraźni pełnego innych, nie mniej ciekawych, przykładów.

Tak więc ruszajcie w rejs! 🙂

(PK)