Fabuła jednowątkowa jest bez wątpienia niezwykle istotnym narzędziem twórców sztuki narracyjnej. Jest to taki rodzaj narracji, w której akcja skupia się wokół głównego wątku i dominuje nad pozostałymi. Z pewnością poznanie koncepcji fabuły jednowątkowej ważne jest dla zrozumienia budowy wielu dzieł literackich, filmowych czy teatralnych.
Fabuła jednowątkowa a wielowątkowa
Ogólnie mówiąc, fabuła jednowątkowa to narracja z jednym głównym wątkiem, który prowadzi czytelnika, widza lub słuchacza przez całą historię. Należy przy tym pamiętać, że charakteryzuje się ona przejrzystym początkiem, środkiem i zakończeniem. W konsekwencji w sposób jasny i czytelny zmierza do rozwiązania głównego konfliktu lub ujawnienia ukrytej tajemnicy.
Należy podkreślić, iż właśnie skupienie się na rozwoju jednej historii odróżnia fabułę jednowątkową od fabuły wielowątkowej. W efekcie tego rodzaju konstrukcja znacznie ułatwia śledzenie losów głównego bohatera lub bohaterów. A to z kolei bardziej przywiązuje odbiorcę do opowiadanej historii.
Kilka przykładów i kilka wniosków
● Zabić drozda Harpera Lee. Ta klasyczna powieść opowiada historię młodej dziewczyny oraz jej ojca prawnika, który broni niewinnego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt. Fabuła koncentruje się na procesie sądowym i jego wpływie na lokalną społeczność, prowadząc do ostatecznego rozwiązania konfliktu.
● Rocky to szlagierowy, sześcioczęściowy film w reżyserii Johna Gilberta Avildsena i Sylvestra Stallone, z tym ostatnim w roli głównej. Jest to historia amerykańskiego boksera, który dostaje szansę walki o mistrzostwo świata. Akcja toczy się wokół jego przygotowań do starcia, zmagań z własnymi słabościami i wytrwałego dążenia do celu. W rezultacie powstaje napięcie, które prowadzi widza do emocjonującego finału.
● Romeo i Julia Williama Szekspira. Ten głośny dramat opowiada o miłości dwojga młodych ludzi, Romea i Julii, którzy należą do zwaśnionych ze sobą rodzin. Fabuła skupia się na ich romansie i próbach pokonania przeciwności losu. W tym przypadku historia ma kończy się tragicznie.
Przytoczone powyżej przykłady przejrzyście ilustrują różnorodność i wartość modelu fabuły jednowątkowej.
Podsumowując, fabuła jednowątkowa to opoka wielu uznanych dzieł literackich, filmowych i teatralnych. Jej prosta, liniowa struktura pozwala odbiorcy na skoncentrowaniu się na głównej historii. A to z kolei zwiększa jego zainteresowanie tym, co twórca ma mu do przekazania.
(PK)