fbpx

Dzień Matki – o matce w literaturze

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Święto to jest okazją do uczczenia i uhonorowania naszych matek, które odgrywają ogromnie ważną rolę w naszym życiu. To również doskonała okazja, aby sięgnąć do literatury i odkryć, jak wielu pisarzy doceniało i opisywało tę niezwykłą więź między matką a dzieckiem. W literaturze Dzień Matki jest często tematem, który porusza najgłębsze emocje i zawsze wzrusza Czytelników.

Znani pisarze o matce

Wielu klasycznych pisarzy poświęciło swoje dzieła matkom. Przykładem może być Victor Hugo, który w swojej powieści „Nędznicy” przedstawia postać Fantyny, matki niewinnej i utalentowanej córki Cosette. Fantyna jest symbolem poświęcenia, matczynej miłości i gotowości do zrobienia wszystkiego dla dobra swojego dziecka.

Innym przykładem jest powieść Louisy May Alcott „Małe kobietki”, która opowiada historię czterech sióstr i ich matki, pani March. Pani March jest postacią niezwykle mocną i pełną mądrości, która przekazuje swoim córkom ważne wartości i umiejętność radzenia sobie z trudnościami w życiu. Ta powieść jest pełna ciepła i miłości między matką a córkami. W swoim dziele Louisa May Alcott podkreśla znaczenie więzi rodzinnych.

O matce w literaturze młodzieżowej

W literaturze młodzieżowej również spotykamy piękne opowieści o matkach. Na przykład J.K. Rowling w serii książek o Harrym Potterze przedstawia postać Lily Potter, matki głównego bohatera. Zginęła, broniąc swojego syna, gdy ten był jeszcze niemowlęciem. Jej ofiara miała ogromny wpływ na całą opowiadaną przez J.K. Rowling historię. Ta matczyna miłość stała się kluczowym elementem walki dobra ze złem.

O matce w literaturze dziecięcej

Jestem zdania, że Dzień Matki powinien kojarzyć się przede wszystkim z literaturą dziecięcą. W wielu literackich utworach można znaleźć lekkie i humorystyczne historyjki dotyczące relacji matka-dziecko. Na przykład, Astrid Lindgren w swoich książkach o Pippi Pończoszance kreuje postać Matki Pończoszanki, choć ta nie pojawia się w opisywanej historii. Pippi jest sierotą, lecz matka zdążyła przekazać jej swoje wartości.

Postać matki – inspirujący temat

Bez wątpienia postać matki jest inspirującym tematem w literaturze, który podkreśla siłę i wyjątkowość więzi między nią a dzieckiem. W literackich opowieściach widzimy różnorodność doświadczeń matczynych. Od bohaterek odważnych i silnych po postaci ciche, ale zawsze gotowe do złożenia ofiary. Zatem niezależnie od sposobu przedstawienia, literatura przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy naszym matkom i jak nieoceniona jest ich miłość i troska.

Dzień Matki – warto czytać książki

W tym krótkim opracowaniu udało mi się jedynie nakreślić temat matki w literaturze. Przykładów jest, oczywiście, mnóstwo, dlatego warto czytać, czytać i jeszcze raz czytać książki. 🙂

Dlatego też zapraszam do Księgarni Borgis! Na pewno znajdziecie w niej wiele interesujących pozycji naszych Autorów, którzy w swoich utworach dosyć często dotykają tematu matczynej miłości.

Drogie Mamy, wszystkiego najlepszego!!!

(PK)