fbpx

Co to jest errata?

Czy zdarzyło się Wam kiedyś czytać książkę i znaleźć w niej błąd? Być może napotkaliście literówkę, nieścisłość faktograficzną lub błąd logiczny? Niestety w świecie publikacji podobne potknięcia się zdarzają. Na szczęście istnieje sposób korygowania błędów, które pojawiają się nieoczekiwanie w gotowych publikacjach. Ogólnie rzecz biorąc, nazywa się on erratą. Żeby lepiej zrozumieć, co to jest errata, pokuszę się o przedstawienie jej definicji.

Errata to lista poprawek lub korekt do tekstu, którą publikuje się w celu sprostowania błędów w już opublikowanym materiale. Jest to istotne w przypadku utworów literackich i publikacji naukowych. Jednak chyba największe znaczenie ma ona przy korygowaniu błędów w dokumentach, które mogą być źródłem niezwykle ważnych informacji. Errata zawiera zazwyczaj opis błędu oraz poprawną wersję danego fragmentu tekstu.

Rodzaje błędów i proces tworzenia erraty

Błędy, które należy poprawić za pomocą erraty, obejmują zwykle literówki i błędy ortograficzne. To najczęstsze rodzaje błędów, które można znaleźć w publikacjach. Zdarzają się także błędy faktograficzne czy logiczne. Dotyczą one nieścisłości w zakresie przedstawianych faktów czy danych. Nierzadko trafiają się też błędy gramatyczne. W takim przypadku również warto sporządzić erratę, aby Czytelnik właściwie odebrał treść, czyli zgodnie z intencją Autora.

Proces przygotowania erraty obejmuje zazwyczaj identyfikację błędu i jego analizę. Czynności te leżą w gestii Autora lub redaktora, lub obu razem. Po uzgodnieniu jednolitej listy poprawek i właściwego brzmienia poprawianych fragmentów, erratę publikuje się w formie odrębnego dokumentu. Ten zaś dołącza się do każdego wydrukowanego już egzemplarza publikacji.

Nikt już nie zapyta, co to jest errata

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że podobną procedurę coraz rzadziej stosuje się w przypadku książek. A to za sprawą postępu, z jakim mamy do czynienia w procesie wydawniczym. Obecnie, dzięki drukowi cyfrowemu, książki drukuje się najczęściej partiami. Oznacza to, że zamiast dołączania erraty wygodniej jest poprawić sam tekst książki i jej kolejne egzemplarze dodrukować już bez błędów.

Tak więc na pytanie, co to jest errata, coraz trudniej będzie z czasem odpowiedzieć… aż w końcu o niej zapomnimy. Niemniej należy podkreślić, iż odegrała ona niezwykle istotną rolę w wielowiekowej historii wydawnictw.

(PK)