Literatura young adult (skr. YA) i literatura młodzieżowa to pokrewne, ale nietożsame, terminy, chociaż często używa się ich zamiennie. Wprawdzie czytelnikami obu rodzajów książek są nastolatkowie, niemniej istnieją pewne różnice co do zakresu grupy docelowej, tematyki oraz stylu pisania. Można by rzec, że literatura young adult wyłoniła się z literatury młodzieżowej.
W czym różnice…?
Grupa docelowa
Literatura młodzieżowa powstaje zazwyczaj z myślą o czytelnikach w wieku od 10 do 15 lat. Charakteryzuje się ona prostszym, bardziej przystępnym językiem. Tematy, które porusza się w takich książkach, dostosowuje się do tego konkretnego przedziału wiekowego.
Z kolei young adult, czyli w wolnym tłumaczeniu literatura dla młodych dorosłych, obejmuje książki dla czytelników w wieku 15-18 lat. Co ciekawe wiele publikacji z kategorii young adult cieszy się popularnością także wśród dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że podejmują one znacznie poważniejsze tematy niż literatura młodzieżowa. Przejdźmy więc do tematów.
Tematyka
W literaturze młodzieżowej często pojawiają się tematy związane z przygodą, szkołą, przyjaźnią, pierwszymi zauroczeniami i dorastaniem. Nie zgłębia ona bardziej skomplikowanych zagadnień społecznych.
W książkach YA pojawiają się bardziej złożone i emocjonalnie angażujące zagadnienia. Wśród nich wymieniłbym: problemy okresu dorastania i osobowościowe, społeczne, dotyczące seksualności, a nawet dylematów moralnych. W powieściach young adult nierzadko znajdziemy historie pełne dramaturgii czy zachowania będące przejawem buntu wobec autorytetów.
Styl pisania
Książki z literatury młodzieżowej pisze się w sposób przystępny i wyważony, aby zaspokoić przede wszystkim potrzeby poznawcze młodszych czytelników. Chodzi o to, żeby przekaz był jak najbardziej komunikatywny i nie zniechęcał do czytania.
Young adult charakteryzuje się bogatszym językiem i bardziej realistycznym, a ponadto introspektywnym, podejściem. Styl jest bardziej emocjonalny, zaś autorzy często wykorzystują narrację pierwszoosobową, aby pozwolić Czytelnikowi wczuć się w psychikę bohatera.
Literatura young adult – podsumowanie
Podsumowując, chociaż literatura young adult i literatura młodzieżowa mają wiele wspólnego, to jednak podejmują różne tematy. Young adult zazwyczaj takie, z którymi mogą identyfikować się nastolatkowie u progu dorosłości. Natomiast literatura młodzieżowa jest dużo lżejsza, najczęściej przygodowa. W sam raz dla dzieci w wieku szkolnym.
Na koniec chciałbym przytoczyć ciekawy przykład polskiej literatury young adult. Mam na myśli serię powieści utalentowanej pisarki młodszego pokolenia Weroniki Dobrzynieckiej. Są to: I’m your past, We’ll be born as flowers, I’m your future i I We’ll still be friends. Jak widać książki noszą tytuły angielskie, niemniej reszta jest już w języku polskim. Wszystkie te powieści ukazały się nakładem Wydawnictwa Borgis w latach 2020-2023 i cieszą się dużym powodzeniem.
(PK)